PVD saimniecībā veic Āfrikas cūku mēra apkarošanas pasākumus, tostarp tiks iznīcināta 31 cūka.
Noteikta karantīna - aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap slimības skarto saimniecību. Šajā teritorijā esošajās novietnēs tiks pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana un cūku veselības stāvoklis. Īpaša uzmanība būs pievērsta cūku, kā arī cūkgaļas produktu pārvadāšanai.
PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus minētajām zonām.
Tāpat PVD ir uzsācis epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuva novietnē.
PVD aicina cūku turētājus būt atbildīgiem un atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar Āfrikas cūku mēri un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi:
- jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem;
- nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki;
- cūkām nedrīkst izbarot virtuves atkritumus, zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli!), termiski neapstrādātus kartupeļus u.c.;
- ūdeni dzīvnieku dzirdināšanai neņemt no atklātām ūdenstilpnēm;
- kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes.
- pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi. Tāpat rūpīgi jādezinficē fermas teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi.
- ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts!
Šogad Latvijai tuvākie ĀCM uzliesmojuma gadījumi mājas cūkām konstatēti Lietuvā – viens uzliesmojums un pieci uzliesmojumi Polijā. Latvijā iepriekšējais ĀCM uzliesmojums mājas cūkām bija 2019.gada 5.jūlijā Durbes novadā.
Lai mazinātu ĀCM risku un izplatību dabā, jo vīruss izplatās meža cūku populācijā, PVD aicina ziņot par atrastajām beigtajām meža cūkām. Šogad ĀCM meža cūkām lielākoties konstatēts Kurzemes pusē, taču to joprojām konstatē visā Latvijas teritorijā. 2020. gadā ĀCM konstatēts 165 meža cūkām.