Kā šodienas preses konferencē par vadlīnijām sacīja veselības ministre Anda Čakša, veselīga grūtniecība sākas ar veselīgu dzīves veidu un atteikšanos no kaitīgiem ieradumiem jau pirms grūtniecības. Viņa sacīja, ka Latvijā teju 20% bērnu septiņu gadu vecumā ir liekais svars, bet pieaugušajiem šis rādītājs ir vēl lielāks - liekais svars ir 40% vīriešu un 37% sieviešu.
Vadlīnijas paredzētas, lai mainītu cilvēku ieradumus, skaidroja Čakša un norādīja, ka, lai jaunā paaudze augtu stipra un vesela, pie tā ir daudz jāstrādā.
Arī Pasaules Veselības organizācijas Eiropas Reģionālā biroja Uztura, fizisko aktivitāšu un aptaukošanās programmas vadītājs Žoao Breda norādīja, ka mātes un bērna veselība ir svarīga, lai izvairītos no neinfekciju slimību izplatības šajā personu grupā. Viņš arī atzīmēja, ka Latvija ir uzņēmusies vadošo lomu šajā jomā, jo Latvija, visticamāk, esot pirmā valsts Eiropā, kas savienojusi jautājumus par grūtniecību un pareizu uzturu.
Tāpat viņš atzīmēja, ka šādas vadlīnijas ir nozīmīgas arī profesionāļiem, jo dod vienotu redzējumu par labāko praksi par veselīgu uzturu tieši grūtniecēm.
Kā pastāstīja Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Dietoloģijas dienesta vadītāja, dietoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes docente Laila Meija, speciālistiem ir plāni šīs izstrādātās vadlīnijas arī nākotnē uzlabot, lai tās grūtniecēm būtu saprotamā valodā. Plānotas arī rekomendācijas arī sievietēm, kurām vispārējās rekomendācijas varētu nebūt piemērotas, - veģetārietēm, vegānēm vai sievietēm pēc īpašas saslimšanas.
Arī Veselības ministrijas galvenā speciāliste ginekoloģijā un dzemdniecībā Dace Rezeberga akcentēja rekomendāciju nepieciešamību un norādīja, ka apmēram 24% grūtnieču ir ar paaugstinātu svaru, bet 7% - ar aptaukošanos. Rekomendācijas nepieciešamas, lai palīdzētu sievietēm grūtniecību sākt ar normālu svaru, kā arī tas var palīdzēt pēc dzemdībām sievietēm atgūt normālu svaru.