Melanoma ir audzējs, kuram ir noteikti gēni un mutācija tajos, taču, padarot tos neaktīvus, ar mūsdienīgu terapiju ir iespējams pat metastāžu gadījumā to efektīvi ārstēt. Tās pirmās trīs stadijas ir ārstējamas galvenokārt ķirurģiski, taču ceturtajā stadijā jeb metastātiskas melanomas gadījumos pacientu dzīvildze, pirms tika izstrādāti inovatīvi medikamenti, kas pasaulē kļuva pieejami aptuveni pirms 5–10 gadiem, bija neilga.
Metastātiskas melanomas pacientu ārstēšanā noteicošā ir sistēmiska jeb medikamentoza terapija, un kopš 2010. gada jaunās paaudzes medikamenti jeb mērķterapija metastātiskas melanomas ārstēšanai ir reģistrēti ASV, Eiropā un citās pasaules valstīs, arī Igaunijā, Horvātijā, Bulgārijā, Lietuvā u. c. Diemžēl Latvijā pacientiem šīs zāles valsts neapmaksā – tās nav iekļautas zāļu kompensācijas sistēmā, bet ir pieejamas tikai par maksu, kas ir vairāki tūkstoši eiro mēnesī, un vairākums pacientu to nevar atļauties.
Salīdzinot ar Baltijas valstīm, Latvijā kopumā ir vismazākais kompensējamo zāļu apmērs uz vienu iedzīvotāju. Kompensējamo zāļu īpatsvars veselības aprūpes budžetā ir viens no mazākajiem. Ir noteikta korelācija starp kompensējamo zāļu īpatsvaru veselības budžetā un dzīvildzes rādītājiem.
Visu rakstu iespējams izlasīt laikraksta Diena ceturtdienas, 7. decembra, numurā.
Gerda