Vienam pacientam apstiprināta diagnoze "salmoneloze". LIC pārstāvji par radušos situāciju informējuši Pārtikas un veterināro dienestu.
Speciālisti atgādināja, ka salmoneloze ir akūta infekcijas slimība, kas parasti skar zarnu traktu. Ja infekcija noris smagā formā, kā arī, ja saslimušais ir mazs bērns, liels šķidruma zudums var izraisīt smagu organisma atūdeņošanos. Salmonelozes simptomi parādās 6 – 72 stundas pēc inficēšanās.
Salmoneloze galvenokārt izplatās, lietojot uzturā nepietiekami termiski apstrādātus dzīvnieku valsts produktus - gaļu, olas, piena produktus, zivis, garneles u.c. Inficēties var arī kontaktējoties ar inficētiem lauksaimniecības dzīvniekiem, retāk mājdzīvniekiem. Saslimt var arī, ja persona nonāk saskarē ar inficētiem cilvēkiem – saslimušajiem un baktēriju nēsātājiem.
Lai izvairītos no saslimšanas, LIC speciālisti iesaka biežāk mazgāt rokas, gatavojot ēdienu, kārtīgi un pietiekoši ilgi ēdinu vārīt un karsēt, lietošanai gatavos produktus glabāt atsevišķi no jēliem produktiem, kā arī izmantotos virtuves priekšmetus rūpīgi nomazgāt.
Speciālisti norāda, ka izvairīties no infekcijas iespējams, ja uzturā nelieto jēlas olas, dzer tikai vārītu vai pasterizētu pienu. Iegādājoties produktus, noteikti jāpievērš uzmanība derīguma termiņiem.
Ja cilvēkam parādās paaugstināta ķermeņa temperatūra, ēstgribas zudums, caureja, slikta dūša, vemšana vai sāpes vēdera, ir jāmeklē ārsta palīdzība, kurš noteiks diagnozi, izvēlēsies pareizu ārstēšanu un izskaidros, kādi piesardzības pasākumi veicami, lai infekcija neizplatītos tālāk.
LIC statistikas dati liecina, ka 2011.gada pirmajā pusgadā cilvēki slimojuši ar salmonelozi biežāk nekā iepriekšējā gadā. Šogad ir reģistrēti 438 saslimšanas gadījumi, kas ir par 33,5% vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā.