Ministrija norāda, ka pieņemtais regulējums "paver iespējas modernas un tehnoloģiju veicinošas ekonomikas attīstībai, nodrošina kopbraukšanas pakalpojuma sniedzēju iekļaušanu kopējā pasažieru pārvadājumu tirgū, kā arī palīdz sakārtot kopējo pasažieru pārvadājumu nozari."
"Dalīšanās ekonomika ir kļuvusi par būtisku globālās ekonomikas sastāvdaļu un ir ieguvusi arī lielu sabiedrības atbalstu. Pieprasījums pēc dažādiem dalīšanās ekonomikas pakalpojumiem, ieskaitot kopbraukšanu, turpina pieaugt. Atbilstoša un pielāgota tiesiskā regulējuma izveidošana rada juridisku ietvaru tādiem jauniem digitāliem risinājumiem kā kopbraukšana un ir solis pretī veselīgai konkurencei nozarē," pausts medijiem izplatītajā paziņojumā.
"Šodien pieņemtais kopbraukšanas regulējums ir rezultāts vairāk nekā divu gadu ilgam darbam vairāku institūciju starpā. Tas pierāda Latvijas gatavību tradicionālo ekonomikas formu modernizācijai, atbalstot jaunu tehnoloģisku risinājumu attīstību. Atvērtība inovatīviem risinājumiem veicina uzņēmējdarbības paplašināšanos, pakalpojumu kvalitātes uzlabošanos un sekmē kopējo ekonomisko izaugsmi," uzskata ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (Vienotība).
Jāatgādina gan, ka par kopbraukšanas regulējumu pēdējo mēnešu laikā bieži tikuši lauzti šķēpi, par ko vēstīja arī portāls Diena.lv, kopbraukšanas platformai Taxify pat piedraudot ar Latvijas tirgus atstāšanu.
Iepriekš likuma grozījumos bija iekļauti punkti, kas noteica, ka autovadītājam jāsaņem uzņēmuma un automašīnas licence, kā arī jāmaksā sociālais nodoklis, lai saņemtu licenci. Šobrīd, kā portālam Diena.lv pavēstīja Krūmiņš, šis punkts ir svītrots.
Krūmiņa viedokli par otrdien valdībā atbalstītajiem grozījumiem lasiet šeit: Taxify paliks Latvijā, bet kopbraukšanas likumā saskata virkni problēmu.
ziņa papildināta ar precizējumu par likuma grozījumiem