“Asociācijas biedri iestājas par samērīgu līgumsoda noteikšanu, jo tā mērķis ir panākt, lai pakalpojuma ņēmējs apzinīgi pildītu savas saistības. Katrs izsniegtais kredīts, kas netiek atdots, rada uzņēmumiem zaudējumus,” norāda asociācijas vadītāja Baiba Fromane, skaidrojot pieņemto lēmumu.
Tāpat asociācijas biedri lēma pilnveidot savus klientu līgumus, skaidri un saprotami iestrādājot informāciju par piemērotajiem saistību pastiprināšanas līdzekļiem (nokavējuma procentiem vai līgumsodiem), kas tiek piemēroti gadījumos, ja klients neveic savlaicīgu aizdevuma atmaksu.
“Pieņemot lēmumu par līgumsoda ierobežošanu, asociācijas biedri vēlas uzraugošajām institūcijām un politiķiem parādīt, ka nozare atbalsta samērīga regulējuma ieviešanu, kas neradītu riskus tās ieiešanai pelēkajā zonā un vienlaikus radītu papildu aizsardzības mehānismu kredītņēmējiem. Lai gan asociācija ir nākusi ar virkni priekšlikumu nozares sakārtošanai, dialogs ar valsti rada izjūtu, ka atsevišķi politiķi nav ieinteresēta kvalitatīvā diskusijā, bet gan populistiskos uzsaukumos,” atzīst B. Fromane.
Lai gan medijos izskanējusi informācija, ka nozarē tiek piemēroti nesamērīgi augsti līgumsodi, asociācijas biedru dati rāda, ka jau šobrīd maksimālais līgumsods biedru pakalpojumiem nepārsniedz 100 līdz 200% no pamatparāda, kas ietver gan pamatsummu, gan komisijas maksu. Lie kliedētu izskanējušos mītus, asociācijas biedri lēma līgumos skaidri ierakstīt maksimālo piemērojamo līgumsoda apmēru, tādejādi kliedējot jebkādas spekulācijas par šo tēmu.
Lai patērētājiem būtu vieglāk atpazīt tos uzņēmumus, kas ir vienojušies ierobežot līgumsoda apmēru, asociācijas biedru mājas lapās ir publicēta atpazīstamības zīme “Atbildīgs aizdevējs”, kas apliecina uzņēmuma apņemšanos īstenot atbildīgu un godprātīgu biznesa praksi.
Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija pārstāv uzņēmumus, kuriem ir vairāk nekā 80% no kopējās nozares tirgus daļas. Asociācijas misija ir veidot uzticamu, sociāli atbildīgu un uz ilgtermiņa sadarbību vērstu kreditēšanas praksi, ko pozitīvi novērtē patērētāji un valsts reglamentējošās institūcijas, vienlaikus respektējot nebanku finanšu risinājumu sniegtās iespējas ikviena indivīda un sabiedrības brīvai un nodrošinātai attīstībai.