Kā skaidroja NMPD Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Bukša, veselības nozarē nepietiekamā ārstniecības personāla apstākļos dienestam ir nepieciešami ilgtermiņa risinājumi. Viņa informēja, ka jau šobrīd lielu daļu dienesta izsaukumu ikdienā izpilda divu personu brigādes - tādas iespējas paredz spēkā esošie normatīvie akti.
Vienlaikus viņa pauda -, lai šādas brigādes varētu attīstīt, vienlaikus nodrošinot sniegtā pakalpojuma kvalitāti, ir risināmi jautājumi, kas saistīti ar nepieciešamo kvalifikāciju brigāžu otrajām ārstniecības personām un tai atbilstošām apmācību programmām medicīnas koledžās. Izglītības un kvalifikācijas jautājumu risināšana tostarp būtiska arī esošo trīs personu brigāžu nodrošinājumam.
VM aģentūrai LETA norādīja, ka personāla piesaiste valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanai ir viena no ministrijas prioritātēm. Pēc VM paustā, ministrija ir strādājusi un turpinās strādāt, lai palielinātu mediķu algas. Nozarē strādājošo atalgojuma palielināšanai laika posmā no 2019. līdz 2022.gadam atvēlēti vairāk nekā 364 miljoni eiro, un, VM vērtējumā, tik straujš atalgojuma palielinājums Latvijā kā mediķiem pēdējos gados publiskajā sektorā nav bijis.
Lai piesaistītu speciālistus valsts apmaksātās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanai, mediķu atalgojumam ir jāpalielinās arī turpmāk, uzsvēra VM. Līdz ar to visa nozare kopā ir izstrādājusi jauno mediķu atalgojuma modeli, kura pamatā esot taisnīga, konkurētspējīga, caurskatāma un elastīga sistēma. Ieguvēji no jaunā mediķu atalgojuma modeļa ieviešanas būs arī pacienti, kuriem ārstniecību nodrošinās motivētāki mediķi izvēloties strādāt valsts, nevis privātajā sektorā, paredz VM.
Šobrīd piemaksas veido lielu daļu ārstu, māsu un māsu palīgu algas. VM vēlas, ka vismaz 70% ir fiksēta alga, uz kuru var paļauties, bet pārējie 30% - papildu motivācijai. VM atzīmēja, ka lielākā daļa nozares atbalsta jauno atalgojuma modeli, kas nosaka katrai ārstniecības personu amata vērtībai atbilstošu mērķa algu.
Kā ziņots, darbinieku un brigāžu nepietiekams skaits ietekmē dienesta reaģēšanas spējas.
NMPD direktore Liene Cipule Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" iepriekš bija sacījusi, ka vakances dienestā ir sena problēma.
Pēc viņas paustā, ir izstrādāta virkne priekšlikumu, veikti vairāki pilotprojekti par to, kā varētu virzīties, lai NMPD būtu pietiekams skaits atbilstošu, kvalificētu darbinieku.
"Covid-19 laiks parādīja, ka brigāžu nepietiekams skaits tiešām ietekmē dienesta reaģēšanas spējas, ietekmē to, ka pārējām brigādēm jāveic dubultdarbs. Pašlaik esam atkal atsākuši sarunas ar Veselības ministriju par to, kā rīkoties, lai jau tuvākajā laikā sāktu tos pasākumus, kas vajadzīgi, lai stratēģija tiktu ieviesta pilnvērtīgi," informēja Cipule.