Ja Lībiņa-Egnere nonāks ST tiesneša krēslā, viņa ir gatava saiknes ar politiku pārtraukt, ne tikai noliekot Saeimas deputāta mandātu, bet arī izstājoties no Vienotības. "Es ar pilnu atbildību apzinos, ka jāievēro politiskā neitralitāte," viņa saka Dienai.
Jau iepriekš bijuši atsevišķi ST tiesneši, kuri šajā amatā nokļuvuši no parlamenta deputāta krēsla. Viens no tiem bija pirmais ST priekšsēdētājs Aivars Endziņš, kurš par ST tiesnesi kļuva 1996. gadā, pirms tam būdams Saeimas deputāts no partijas Latvijas ceļš. Uz viņa piemēru šonedēļ žurnālistiem norādīja arī Valsts prezidents Egils Levits, jautāts, cik ētiski ir pārsēsties no politiķa krēsla tiesneša amatā. "Tas ir normāli. Politiskā darbība nedrīkst būt šķērslis tālāk citai darbībai, citādi nonākam pie demokrātijas diskriminācijas – demokrātija prasa līdzdalību politikā, tas nozīmē, ka nevari aiziet no politikas un atgriezties savā profesionālajā vidē," pauda Levits un minēja arī piemērus citās valstīs.
Arī pats Endziņš Dienai norāda uz Eiropas pieredzi: "Likums nosaka, ka Augstākās arbitrāžas tiesā Beļģijā tiesnešu sastāvā vienai trešajai daļai ir pat jābūt ar parlamentāro darba pieredzi." Endziņš atzīmē, ka Lībiņa-Egnere jau iepriekš bijusi ST tiesneša palīdze.
Pirmajā ST tiesnešu sastāvā, kas izveidots 1996. gadā, bija arī Endziņa partijas biedrs – Saeimas deputāts Romāns Apsītis. Savukārt Ilma Čepāne tobrīd bija Satiksmes ministrijas parlamentārā sekretāre. Visi trīs iepriekš bijuši arī Augstākās Padomes (AP) deputāti.
Endziņš atminas, ka toreiz pirmā izskatāmā lieta pēc apstiprināšanas bijusi saistīta tieši ar valdību un tās pārstāvji patiešām esot mēģinājuši panākt noraidījumu attiecīgajiem trim tiesnešiem, kas nav noticis. "Tad, kad MK zaudēja, toreizējais premjers Andris Šķēle mani satika, kratīja ar pirkstu un teica – nu, Endziņ, skaties!" Endziņš stāsta.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdien, 25. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!