Par to žurnālistus pēc tiesas sēdes informēja Priedīša advokāts Saulvedis Vārpiņš. Šis izmeklēšanas tiesneša lēmums nav pārsūdzams.
Uz slēgto tiesas sēdi otrdien no Olaines cietuma slimnīcas tika konvojēts arī pats Priedītis, tomēr žurnālistiem bijušais Krājbankas prezidents nebija pieejams, jo viņš tiesas sēžu zālē tika ievests pa gaiteņiem, kas apmeklētājiem ir slēgti.
Vārpiņš pastāstīja, ka uzreiz pēc tiesas lēmuma nolasīšanas gan Priedītis atbrīvots vēl netika, jo vispirms viņam būs jānokārto formalitātes Olaines cietuma slimnīcā. Savukārt jau rīt, atrodoties uz brīvām kājām, Priedītis kopā ar advokātu dosies uz Valsts policijas (VP) Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldi Rīgā, Stabu ielā, kur procesa virzītājs - policija - bijušajam bankas prezidentam piemēros citus drošības līdzekļus, kas nebūs saistīti ar brīvības atņemšanu.
VP preses pārstāve Sintija Virse apstiprināja, ka pagaidām policija vēl nav izraudzījusies jaunus drošības līdzekļus Priedītim, taču tas tiks izdarīts trešdien, un tad arī policija par to informēs plašsaziņas līdzekļus.
Advokāts Vārpiņš pēc tiesas sēdes žurnālistiem norādīja, ka pagaidām viņa rīcībā ir tikai saīsinātais izmeklēšanas tiesneša lēmums par klienta atbrīvošanu no apcietinājuma, taču tā motīvi būs zināmi tuvāko 24 stundu laikā.
Aizstāvis uzskata, ka jau sākotnēji nebija pamata Priedīti apcietināt, jo viņš pauda gatavību sadarboties ar izmeklētājiem un visnotaļ nebija uzskatāms par sabiedrībai bīstamu personu.
Vārpiņa skatījumā otrdien pieņemtais izmeklēšanas tiesneša lēmums par Priedīša atbrīvošanu no apcietinājuma ir pozitīvs ieguldījums sabiedrības interesēs, jo, atrodoties brīvībā, bijušais Krājbankas prezidents varēs darīt visu iespējamo, lai varbūt pat atjaunotu kredītiestādes darbību. Ja tiks izlemts par Krājbankas sanāciju, Priedītim tajā būs jāpiedalās, piebilda advokāts.
Vārpiņš arī atzina, ka procesa virzītājs šodien tiesas sēdē joprojām uzstājis uz nepieciešamību paturēt Priedīti apcietinājumā, jo, policijas skatījumā, atrodoties brīvībā, bijušais bankas prezidents varētu traucēt izmeklēšanai.
Kā ziņots, apcietinājumā Priedītis bija nonācis, pamatojoties uz Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas pagājušā gada 22.novembra lēmumu. Vēlāk šo lēmumu negrozīja arī Rīgas apgabaltiesa. Taču šonedēļ apritēja divi mēneši kopš Priedīša apcietināšanas, tāpēc izmeklēšanas tiesnesis bijušā Krājbankas prezidenta drošības līdzekli pārskatīja.
VP Priedīti tur aizdomās kriminālprocesā par Krājbankā konstatēto līdzekļu iztrūkumu. Minētais kriminālprocess tika sākts 2011.gada novembrī pēc Krimināllikuma (KL) 196.panta 1.daļas.
KL 196.panta 1.daļā paredzētais noziedzīgais nodarījums ir uzņēmuma vai organizācijas atbildīga darbinieka vai pilnvarotas personas izdarītas tīšas darbības, ļaunprātīgi izmantojot savas pilnvaras vai tās pārsniedzot, ja ar šīm darbībām radīts būtisks kaitējums uzņēmuma, organizācijas vai ar likumu aizsargātām citas personas tiesībām un interesēm.
Par to var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai arestu, vai piespiedu darbu, vai naudas sodu līdz 80 minimālajām mēnešalgām (16 000 latu).
Tāpat Priedītis tiek turēts aizdomās par tāda noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, kas paredzēts KL 20.panta 4.daļā un 179.panta 3.daļā - par piesavināšanās lielā apmērā atbalstīšanu. Par to var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku no sešiem līdz 15 gadiem, konfiscējot mantu.
Šajā kriminālprocesā bez Priedīša tika aizturēti arī visi trīs pārējie Krājbankas valdes locekļi - Mārtiņš Zalāns, Dzintars Pelcbergs un Svetlana Ovčiņņikova. Policija lūdza tiesu Zalānam un Pelcbergam kā drošības līdzekli piemērot apcietinājumu, taču tiesa šo ierosinājumu noraidīja. Ovčiņņikovu tiesa apcietināt nelūdza. Līdz ar to Zalāns, Pelcbergs un Ovčiņņikova patlaban ir brīvībā.
Kā ziņots, 2011.gada nogalē Krājbankā tika konstatēts ap 100 miljonu latu līdzekļu iztrūkums, bet 23.decembrī Rīgas apgabaltiesa Krājbanku pasludināja par maksātnespējīgu.
(papildināta visa ziņa)