Vienlaikus līderi uzdevuši vēstniekiem pēc iespējas ātrāk saskaņot Turcijai apsolīto trīs miljardu eiro savākšanu.
Dalībvalstu vadītāji bija vienisprātis, ka līdz šim ES reakcija uz nekontrolētās imigrācijas krīzi bijusi pārāk lēna.
Saskaņoto pasākumu "īstenošana ir neapmierinoša un ir jāpaātrina," teikts kopīgajā paziņojumā, kas izplatīts pēc pēdējā šīgada ES samita.
Eiropadomes prezidents Donalds Tusks pēc samita norādīja, ka "visi [imigrācijas] stratēģijas elementi" ir saskaņoti, taču pastāv to īstenošanas "deficīts".
Otrdien Eiropas Komisija (EK) publiskoja ieceri izveidot jaunus robežapsardzības spēkus, kuru sastāvā būtu 1500 vīru liela ātrās reaģēšanas vienība, ko būtu iespējams nosūtīt uz tām dalībvalstīm, kas pašas nespēj nodrošināt ES ārējās robežas apsardzību. Turklāt saskaņā ar EK ierosinājumu ārējās robežas apsardzību varētu pārņemt bez attiecīgās dalībvalsts piekrišanas.
"Padomei sava nostāja Eiropas Robežas un krasta apsardzes jautājumā jāpieņem Nīderlandes prezidentūras laikā," teikts publiskotajā komunikē.
Nīderlande rotācijas kārtībā prezidentūru pārņem no Luksemburgas 1.janvārī un pildīs prezidējošās valsts pienākumus līdz 30.jūnijam.
Tomēr kāds avots ES atzina, ka dažas dalībvalstis joprojām ir atturīgas pret EK ieceri, jo nevēlas nodot savas suverēnās tiesības Briseles birokrātu rokās.
Līderi savā komunikē arī aicinājuši gan ES institūcijas, gan dalībvalstis steidzami īsteno lēmumu par to patvēruma meklētāju pārvietošanu uz citām dalībvalstīm, kas nelegāli ieradušies Itālijā un Grieķijā.
Līdz šim uz citām dalībvalstīm pārvietoti tikai 232 patvēruma meklētāji.
Komunikē uzsvērts, ka visi imigranti, kas nelegāli šķērso ES ārējās robežas, ir sistemātiski jāidentificē un jāreģistrē, ekonomiskie migranti jānošķir no patvēruma meklētājiem un jānosūta atpakaļ, kā arī jāaktivizē cīņa ar cilvēku kontrabandistiem.
Pirms ES samita to 11 dalībvalstu līderi, kuras varētu piekrist uzņemt Turcijā esošos patvēruma meklētājus, Briselē tikās ar Turcijas premjerministru Ahmetu Davutoglu.
ES diplomāti vēsta, ka minisamitā panākta vienošanās par darba grupas izveidi, lai izstrādātu mehānismu Turcijā esošo bēgļu pārvietošanai, un EK prezidents Žans Klods Junkers pauda pārliecību, ka brīvprātīgais pārvietošanas mehānisms "tiks izveidots".
(papildināta visa ziņa)