Šī ir lielākā BTA pastāvēšanas vēsturē izmaksātā apdrošināšanas atlīdzība par Latvijā notikušu negadījumu, kurā cietis īpašums.
Saskaņā ar noslēgto apdrošināšanas līgumu uzņēmumam tika segti zaudējumi par ugunsgrēka rezultātā nodarītiem bojājumiem uzņēmuma noliktavai, bojā gājušo gatavo produkciju, kas nelaimes brīdī atradās noliktavas telpās, kā arī uzņēmējdarbības pārtraukšanas rezultātā radītie zaudējumi, informē BTA.
Ugunsgrēks Latvijas balzama noliktavā notika 2014.gada 6.novembrī. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, Valsts policijas un piesaistīto ugunsgrēku izpētes ekspertu atzinumi liecina, ka ugunsgrēka izcelšanās iemesls bija elektriskā apgaismojuma armatūras bojājums. Saskaņā ar BTA un Latvijas balzama noslēgto īpašuma apdrošināšanas līgumu bija apdrošināta uzņēmuma noliktavas ēka, uzņēmuma tehnoloģiskās iekārtas, saražotā gatavā produkcija, kā arī uzņēmējdarbības pārtraukšanas risks.
Ugunsgrēks nodarīja bojājumus noliktavas elektroinstalācijai un apdarei, kā arī karstuma dēļ bija ietekmēta arī ēkas konstrukciju stiprība. Postošās ugunsnelaimes rezultātā tika iznīcinātas 170 764 pudeles ar gatavo produkciju. Ugunsnelaimes rezultātā uzņēmums nevarēja turpināt pilnvērtīgi izmantot esošo noliktavu, kā rezultātā daļēji tika pārtraukta uzņēmējdarbība. Tehnoloģiskās iekārtas ugunsgrēka rezultātā necieta.
Lielāko izmaksātās apdrošināšanas atlīdzības daļu veidoja uzņēmējdarbības pārtraukšanas rezultātā radītie zaudējumi, jo, lai arī uzņēmums atsāka darbu jau nākamajā dienā pēc ugunsgrēka, noliktavas telpas nebija ilgstoši izmantojamas, un tas radīja papildu izmaksas par telpu īri, produkcijas transportēšanu un darbaspēku. Tāpat zaudējumus radīja salīdzinoši ilgais laika posms, kamēr tika saņemts būvekspertu slēdziens par telpu ekspluatācijas nosacījumiem.
BTA Apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktore Iveta Rijniece paziņojumā medijiem skaidro, ka šis negadījums uzskatāmi parāda, cik būtiskus zaudējumus un postījumus uzņēmuma īpašumam var radīt negaidīta ugunsnelaime. Šajā gadījumā lielāko zaudējumu summu veidoja uzņēmējdarbības pārtraukšanas rezultātā radītie zaudējumi.
"Diemžēl daudzi uzņēmumi Latvijā apdrošina tikai īpašumu - ēkas un tehnoloģiskās iekārtas, bet ne vienmēr nodrošinās pret zaudējumiem, kas, piemēram, ugunsgrēka rezultātā rodas, ja uzņēmums nevar pilnvērtīgi turpināt strādāt. Apdrošinot tikai ēkas un iekārtas, tiks segti zaudējumi par ēkām un iekārtām radītiem bojājumiem, tomēr vairumā gadījumu pēc ugunsgrēkiem uzņēmumi nevar pilnvērtīgi turpināt strādāt, kamēr tiek atjaunotas ēkas, iegādātas jaunas iekārtas u.tml., un attiecīgi šajā laika periodā vai nu daļēji, vai pilnā apmērā tiek apturēta uzņēmējdarbība," norāda Rijniece.
Latvijas balzama valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš skaidro, ka uzņēmuma preventīvi veiktie ikgadējie ugunsdrošības pasākumi, apmācītie darbinieki un regulāras apskates ir būtiski samazinājušas iespējamos zaudējumus ražotnē. Darba drošībā un vides aizsardzībā pēdējo trīs gadu laikā Latvijas balzams investējis vairāk nekā 300 000 eiro, kā arī tas plāno turpmāk ieguldīt darba apstākļu uzlabošanā un darbinieku apmācībā.