Latvijas Pašvaldību savienības organizētajā videokonferencē Par sabiedrisko transportu un satiksmi ārkārtējās situācijas laikā ministrs uzsvēra, ka pašlaik vissvarīgākais ir saglabāt uzņēmumus, lai pēc krīzes tie pilnā mērā varētu atsākt darbu. Tiesa, tam būs nepieciešamas vērienīgas dotācijas, jo pasažieru pārvadātāji cieš zaudējumus gan noteikto piesardzības pasākumu dēļ, gan reisu skaita samazināšanas un pasažieru skaita krituma dēļ.
Pasažieru kritums uz pusi
Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš stāsta, ka starppilsētu autobusu pārvadājumos pasažieru skaita kritums ir par 54%, vietējos maršrutos – par 56%, dzelzceļa pārvadājumos – par 47%. Savukārt autobusu reisu skaits ir samazināts par 17%.
Lielāks reisu samazinājums pašlaik nav noteikts, jo jāņem vērā ierobežojums, ka autobusā aizpildīti var būt tikai 50% vietu.
Taču Godiņš neizslēdz, ka tuvākajā laikā reģionālo reisu biežums varētu tikt vēlreiz pārskatīts.
Linkaits pauž, ka valsts pilnībā visiem pārvadātājiem kompensēs zaudējumus savā pasūtījuma daļā reģionālajos maršrutos. Taču pārvadātājiem vēl ir arī komercreisi un starptautiskie pārvadājumi, kuros arī tiek ciesti nopietni zaudējumi. Šajā situācijā privātajiem pārvadātājiem ir pieejami šādi atbalsta veidi: nodokļu brīvdienas, finanšu garantijas un dīkstāves pabalsts. Savukārt valsts un pašvaldību pārvadātāji ir aicināti vērsties pie sava kapitāldaļu turētāja. Ja tā ir pašvaldība, kurai trūkst resursu, lai palīdzētu savam pārvadātājam, tai ir jāvēršas Finanšu ministrijā. Tāpat Godiņš informē, ka valsts jau aprīlī visiem pārvadātājiem, kas izpilda valsts pasūtījumu, pārskaitīs 85% no avansa maksājuma.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 2. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Ass
solon
Neesmu robots