Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Pašlaik elektroniskā uzraudzība ir nodrošināta pieciem nosacīti pirmstermiņa atbrīvotajiem

 Patlaban elektroniskā uzraudzība ir nodrošināta pieciem nosacīti pirmstermiņa atbrīvotajiem, liecina Valsts probācijas dienesta (VPD) informācija.

LETA jau ziņoja, ka 1.jūlijā stājās spēkā ar elektroniskās uzraudzības ieviešanu saistītās tiesību normas. 6.jūlijā VPD noslēdza līgumu ar kompāniju SuperCom Ltd par elektroniskās uzraudzības tehnoloģiju piegādēm.

Līdz šim notiesātie kopumā iesnieguši 79 iesniegumus, bet 18 tos atsaukuši, jo kā žurnālistiem norādīja VPD vadītājs Mihails Papsujevičs, tad atbrīvojas tikai tās personas, kuras ir gatavas disciplīnai.

Šobrīd ir notikušas vairākas tiesas sēdes un pieņemti pieci lēmumi par notiesāto atbrīvošanu - tātad elektroniskāuzraudzība ir nodrošināta pieciem nosacīti pirmstermiņa atbrīvotajiem. Savukārt četri ieslodzītie netika atbrīvoti. Septembrī nozīmētas jau 20 tiesas sēdes, kurās lems par notiesāto atbrīvošanu.

Kā žurnālistiem norādīja VPD vadītājs Mihails Papsujevičs, tad šīs piecas personas ir notiesātas par narkotiku glabāšanu un mantiska rakstura noziegumiem. Lai arī daļā sabiedrības valda uzskats, ka aproces domātas dzimumnodzniekiem, Papsujevičs norādīja, ka tās nav rīks dzimumnoziedznieku kontrolei, taču nav izslēgta iespēja, ka nākotnē pirms termiņa tiks atbrīvoti arī šāda rakstura noziedznieki. Neviens dzimumnoziedznieks elektroniskajaiuzraudzībai gan šobrīd nav pieteicies.

Kopumā ir iegādātas 200 elektroniskās uzraudzības aproces. Viena diena notiesātajam ieslodzījumā valstij izmaksā 21 eiro, bet elektroniskā uzraudzība - četrus līdz astoņus eiro.

"Elektroniskās uzraudzības piemērošana ir diezgan birokrātisks process, tāpēc arī pirmie rezultāti ir visai pieticīgi. Optimālais skaitlis ir 200 personas, ko varam uzraudzīt," norādīja Papsujevičs.

Papsujeviča pieminētais process sākas ar notiesātā iesniegumu, kurš tiek vērtēts cietumā. Tad tiek sagatavota informācija par soda izciešanas gaitu un izvērtējums par notiesātā resursiem likumpaklausīgai dzīvei sabiedrībā. Pēc tam par ieslodzītā atbrīvošanu jālemj tiesai, un, ja tiesas lēmums ir pozitīvs, tikai tad seko VPD realizētā uzraudzība.

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (VL-TB/LNNK) norādīja, ka pretendentu skaits uz elektronisko uzraudzību ir milzīgs un sagaidāms, ka ieslodzīto interese par šādu iespēju saglabāsies. "Acīmredzot ir izveidojusies rinda uz šīm 200 aprocēm. Tieslietu ministrijas budžeta prioritāšu sarakstā tā bija viena no pirmajām lietām starp jaunajām politiskajām iniciatīvām, un paredzams, ka nākamgad būs piecas jaunas amata vietas VPD, kas īstenos šī projekta attīstību," piebilda ministrs.

LETA jau ziņoja, ka preses konferencē jūlija sākumā VPD vadītājs Mihails Papsujevičs norādīja, ka pirmais notiesātais, kuram tiks piemērota elektroniskā uzraudzība, varētu būt šā gada augusta vidū. Viņš skaidroja, ka viens no elektroniskās uzraudzības mērķiem ir veicināt notiesātās personas pakāpenisku atgriešanos no ieslodzījuma sabiedrībā, tādā veidā viņu resocializējot. Vēl mērķi ir samazināt ieslodzīto skaitu, kā arī samazināt ieslodzīto pavadāmo laiku ieslodzījuma vietās. Viņš arī sacīja, ka elektroniskajai uzraudzībai varēs pieteikties mazāk bīstami noziedznieki un tā ir galvenā mērķgrupa.

Iestādes vadītājs arī norādīja, ka elektroniskā uzraudzība Latvijā netiek ieviesta konkrētai noziedzīgu nodarījumu pastrādājušai personu grupai, tas faktiski būs iespējams jebkuram notiesātajam, bet ar nosacījumu, ka soda izciešanas laikā ir izciesta minimālā soda daļa, ja ir sasniegti attiecīgi resocializācijas rezultāti, tāpat personai jāpiekrīt visiem uzraudzības nosacījumiem.

Papsujevičs uzsvēra, ka būs ļoti stingri kritēriji, lai persona varētu pieteikties elektroniskajai uzraudzībai.

Kopējais notiesāto skaits ar elektronisko uzraudzību varētu būt 200 personas vienlaicīgi viena gada laikā vai nedaudz vairāk, savukārt piecu gadu laikā tie varētu būt 750 līdz 1000 notiesātie. Sākot ar 2016.gada 1.maiju, šis projekts būs valsts uzdevums.

Kā ziņots, ar šī gada 1.jūliju ir paredzēts ieviest elektronisko uzraudzību, kuru varēs noteikt personām, kuras pretendē uz nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu no soda izciešanas. Ieviešot elektronisko uzraudzību, tiks radīta sistēma, kurā notiesātais daļu no soda izcieš ieslodzījuma vietā, bet daļu soda - sabiedrībā. Šajā aprocē ir raidītājs, kas gadījumā, ja noziedznieks pamet atļauto teritoriju, informē atbildīgo iestādi.

Sākotnēji notiesāto elektroniskās uzraudzības ieviešanu kā alternatīvu ieslodzījumam bija paredzēts ieviest no 1.februāra, tomēr VPD, organizējot elektroniskās uzraudzības ieviešanai nepieciešamās tehnoloģijas iepirkumu, saskārās ar problēmām, kas neļāva elektroniskās uzraudzības sistēmu ieviest ar šī gada 1.februāri.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Partiju reitings decembrī bez izmaiņām

Jaunākajā partiju Saeimas vēlēšanu reitingā decembrī līderpozīcijas saglabājušas Nacionālā apvienība (NA), partija "Latvija pirmajā vietā" (LPV) un "Jaunā vienotība" (...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas