Lai regulētu pašvaldību brīvprātīgu apvienošanos, likumprojektā ietvertas normas, kas ļaus pašvaldībām apvienoties vēlēšanu starplaikā vai arī uz kārtējām pašvaldību vēlēšanām. Turklāt gadījumos, kad grozījumi nemainīs administratīvās teritorijas statusu, republikas pilsētu un novadu administratīvo teritoriju robežu varēs mainīt valdība
VARAM pētījumā par administratīvi teritoriālās reformas rezultātiem tika secināts, ka labākās attīstības iespējas ir vidēja lieluma pašvaldībām, portālu Diena.lv informēja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra preses sekretāre Maija Pētermane.
VARAM rosināja līdz 2020.gadam nonākt līdz mazākam pašvaldību skaitam, proti, aptuveni 30. Pirmdien valdības komitejā apstiprinātais likumprojekts tapis, lai šo mērķi varētu sasniegt, proti, pašvaldībām tiktu dota iespēja brīvprātīgi apvienoties. Patlaban, lai pašvaldības apvienotos, nepieciešams pieņemt atsevišķu likumu.
Šobrīd spēkā esošajā administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā noteiktas 9 republikas pilsētu un 110 novadu administratīvās teritorijas.
Gala vārds par likuma grozījumiem jāsaka Ministru kabinetam. Taču jau valdības komitejā sagaidāmi Pašvaldību Savienības iebildumi, jo tā uzskata, ka nepieciešams ilgāks laiks, lai būtu iespējams izvērtēt reģionālās reformas rezultātus.