Minētajā nedēļā mācības notiks attālināti vispārējās pamatizglītības programmas un vispārējās vidējās izglītības programmas 7.-12.klases skolēniem, lai mazinātu Covid-19 izplatību izglītības iestādēs.
Izņēmums šai normai ir sociālās korekcijas izglītības iestāde Naukšēni.
Grozījumus izstrādājusi Veselības ministrija (VM), kas skaidro, ka tieši šīs vecuma grupas izglītojamie ir saistīti ar augstāko Covid-19 izplatības risku. Tāpat šajā vecumā bērniem nav jānodrošina nepārtraukta pieaugušo uzraudzība, tādēļ tieši šai vecuma grupai noteikt attālinātās mācības ir optimālākais pasākums Covid-19 ierobežošanai izglītības iestādēs, uzskata ministrijā.
Tāpat valdības atbalstītie grozījumi paredz, ka koledžām un augstskolām jāinformē Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD), ka iestāde īsteno mācības attālināti, ja koledžas un augstskolas darbībā studējošam vai personālam SPKC noteicis obligātus pretepidēmijas pasākumus.
Pieņemtie grozījumi nosaka, ka noteiktajos gadījumos koledža un augstskola nosaka kārtību, kādā izglītības programmu vai tās daļu var īstenot attālināti, un tām operatīvi jāsniedz informācija IKVD arī ja atbilstoši koledžas vai augstskolas lēmumam, izglītības process tiek īstenots attālināti, jo pašvaldības administratīvajā teritorijā, kur atrodas koledža vai augstskola, vai teritorijās, ar ko tā robežojas, novērojams Covid-19 infekcijas izplatības pieaugums vai saglabājas augsti infekcijas izplatības rādītāji.
Līdz šim bija noteikts, ka koledža un augstskola nosaka kārtību, kādā izglītības programmas kursa vai moduļa daļu var īstenot attālināti, un attālināti īstenojamās daļas apjomu. Tādi būs gadījumi, kad, piemēram, studējošajam vai darbiniekam SPKC noteicis obligātus pretepidēmijas pasākumus.
Tāpat arī gadījumos, kad pašvaldības administratīvajā teritorijā, kur atrodas koledža vai augstskola, vai teritorijās, ar ko tā robežojas, novērojams Covid-19 infekcijas izplatības pieaugums vai saglabājas augsti infekcijas izplatības rādītāji.
Minētajos gadījumos izglītības process īstenojams attālināti atbilstoši koledžas vai augstskolas lēmumiem par to, kā tieši tas veicams.
VM skaidro, ka joprojām ir novērojama Covid-19 izplatība izglītības iestādēs. Šobrīd skartas ir 59 izglītības iestādes, un 13 no tām ir novērojama iekšējā infekcijas izplatība - reģistrēti pieci un vairāk saslimšanas gadījumi.
Kopumā visās izglītības iestādēs ir reģistrēts 261 saslimšanas gadījums un 40% no tiem ir izglītības iestāžu darbiniekiem, tai skaitā pedagogiem.
Noteikumi stāsies spēkā 14.oktobrī.
Veselības ministrija (VM), atsaucoties uz Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) rīcībā esošajiem datiem, norādīja, ka Covid-19 izplatība izglītības iestādēs arī ir saistīta ar interešu izglītības, tai skaitā sporta treniņu un sacensību, apmeklēšanu.
Lai ierobežotu Covid-19 izplatības riskus izglītības iestādēs un mazinātu to, ka pēc saskares ar inficētu personu interešu izglītības laikā izglītojamie ir spiesti atrasties mājas karantīnā un kavēt mācības, tiek noteikts, ka klātienē notiek tikai individuālās interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmas apguve.
Tāpat noteikts, ka nenotiek nekādi starpreģionālie pasākumi interešu vai profesionālās izglītības ievirzes ietvaros, lai novērstu Covid-19 pārnešanu no augstas izplatības reģioniem.
Grozījumi attiecas uz interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmu apguvi, kā arī amatiermākslas kolektīviem, tai skaitā koriem, orķestriem, tautas mūzikas ansambļiem, deju un citiem tautas mākslas kolektīviem.
Ierobežojumi interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmu apguvē neattiecas uz sportu un izglītības iestādēm, kurās vienlaikus ar vispārējās pamatizglītības vai vispārējās vidējās izglītības programmu īsteno arī profesionālās ievirzes izglītības programmu.
Jau iepriekš ziņots, ka intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā Rīta panorāma izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska atklāja, ka pēc rudens brīvlaika attālinātās mācības 7.-12.klasēm varētu noteikt uz nedēļu "un pēc tam vēros situāciju, skatīsies, kādi ir dati un lems tālāk."
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors, epidemiologs Jurijs Perevoščikovs raidījumā norādīja, ka šis pasākums būtu atbalstāms. Viņš teica, ka jau viena brīvlaika nedēļa palīdzēs bērnus nošķirt un novērst vīrusa lokālo transmisiju, bet vēl viena mācību nedēļa attālināti vismaz vecāko klašu bērniem dos papildu pienesumu, jo būs ievērots viens inkubācijas periods.
"Slimību vismaz skolās varēsim uz kādu laiku apturēt un turpināt mācību procesu klātienē," viņš teica.
Vienlaikus Šuplinska atzina, ka otrdien arī varētu lemt par bērnu un jauniešu un amatiersporta sacensību ierobežošanu no 16.oktobra līdz 6.novembri. Tas gan neskaršot profesionālo sportu, starptautiskās sacensības. Viņa uzsvēra, ka attiecībā uz individuāliem vai ārtelpu treniņiem ierobežojumu pagaidām nebūšot.
Tāpat plānots, ka pēc brīvlaika vairāk individuāli un attālināti būs jānotiek interešu izglītības nodarbībām, ja tajās pulcējas bērni no vairākām skolām. Plānots, ka ierobežojumu nebūs, ja to norise notiks vienas skolas robežās un būs novērsta audzēkņu plūsmu krustošanās.
.ar jaunāko informāciju papildināta visa ziņa