Valsts maksā
Līdz šim psihosociālā rehabilitācija nebija valsts apmaksāts pakalpojums, bet biedrība Dzīvības koks to nodrošināja no ziedojumiem un iesaistoties dažādos projektos. 2009. gadā tās bija divas trīs programmas gadā, līdz 2016. gada beigām kopumā īstenota 21 programma. Pērn vēl 21 programmu izdevies īstenot, pateicoties ziedotājiem labdarības maratonā Dod pieci. Šogad tam finansējums piešķirts no valsts budžeta.
Kā Dienai norāda Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta direktora vietnieks Aldis Dūdiņš, šim gadam tie ir 240 620 eiro, kas paredzēti 720 cilvēku psihosociālajai rehabilitācijai, ar pilnu jaudu pakalpojumu varētu sākt nodrošināt 2020. gadā, kad budžetā tam ieplānoti 310 549 eiro. Šī summa paredzēta aptuveni tūkstoš cilvēkiem.
Dzīvības koka vadītāja Gunita Berķe Dienai atzīmē, ka tas ir labs sākums, jo par rehabilitācijas nepieciešamību runāts jau desmit gadu. Šogad varēs īstenot 30 kursu programmas, katrā varēs piedalīties 24 cilvēki. Patlaban notiek pieteikšanās, un pirmā grupa sanāks kopā 18. martā. Berķe skaidro, ka programmas ir veidotas tematiski atbilstoši onkoloģiskās slimības specifikai. Mērķis ir nodrošināt informāciju par slimību un iespējām turpināt pilnvērtīgu dzīvi, palīdzēt novērst emocionālo spriedzi un panākt savstarpēju psihoemocionālu atbalstu, lai veicinātu šo cilvēku atgriešanos sabiedrībā. Programmā ietilpst psihoterapijas, mākslas terapijas nodarbības, dažādas lekcijas un prezentācijas, iekļautas arī fiziskās aktivitātes un fizioterapija. Kopumā pērn piesaistīti 60 ārsti un speciālisti. Būtiskākais gan ir tas, ka vairākas dienas kopā ir cilvēki ar līdzīgu pieredzi un veidojas atbalsta sistēma – cilvēki saprot, ka ar savu slimību nav vieni.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 8. marta, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!