Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētā prokuratūrā apsūdzības celtas šī gada sākumā un visas personas apsūdzētas pēc Krimināllikuma panta par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, ja tās izdarītas lielā apmērā vai ja tās izdarījusi organizēta grupa. Par šādu noziegumu var piemērot brīvības atņemšanu no trim līdz 12 gadiem.
Plašāku informāciju prokuratūra patlaban nesniedz un lietā turpinās izmeklēšana.
Tikmēr pati Swedbank Latvija jau 12.maijā medijiem izsūtītajā preses paziņojumā norāda, ka banka ir nosūtījusi informāciju tiesībsargājošajām iestādēm par aizdomīgiem darījumiem, veicot skaidras naudas valūtas maiņu atsevišķās filiālēs.
Bankas iekšējā drošības sistēma 2017.gadā identificēja šos darījumus, un iegūto informāciju "Swedbank" nodeva Finanšu izlūkošanas dienestam. Lieta atrodas prokuratūrā, kura ir cēlusi apsūdzības lietā iesaistītajām personām, tostarp bijušajiem bankas darbiniekiem.
"Pārkāpumos iesaistītie bankas darbinieki neievēroja Swedbank procedūrās noteikto kārtību klientu identificēšanai. Tas ļāva atsevišķiem klientiem veikt liela apjoma skaidras naudas valūtas maiņu, nefiksējot viņu identitāti bankas sistēmās un neiegūstot informāciju par darījumā izmantoto līdzekļu izcelsmi. Ar šiem darbiniekiem banka ir pārtraukusi darba tiesiskās attiecības. Turklāt, saskaņā ar Swedbank rīcībā esošo informāciju, pret daļu no šīm personām ir arī celtas apsūdzības kriminālprocesā," teikts bankas paziņojumā.
Aizdomīgie darījumi notikuši laikā līdz 2017.gadam, un pēc iekšējās izmeklēšanas noslēguma analizēti arī atbilstoši neatkarīgā ārējā izmeklēšanā.
Banka norāda, ka pēc iekšējās kontroles sistēmas pastiprināšanas 2017.gadā līdzīgu pārkāpumu atkārtošanās nav iespējama. Turklāt valūtas maiņas pakalpojums šobrīd pieejams tikai Swedbank klientiem internetbankā vai mobilajā lietotnē.
Banka arī uzsver, ka tā sadarbojas ar tiesībaizsardzības iestādēm, sniedzot visu tās rīcībā esošo informāciju.
Pēc aktīvu apmēra Swedbank ir lielākā banka Latvijā.
opis