Apstākļos, kad Rīgas sabiedriskajā transportā pārvadāti vairāk par pusi no kopējā pasažieru pārvadājumu apjoma Latvijā, ir neloģiski, ka tarifu apstiprina Rīgas domes struktūrvienība - Rīgas domes Pasažieru komercpārvadājumu licencēšanas komisija, paziņojumā medijiem paudis Ķirsis.
Viņš uzskata, ka tieši SPRK varētu būt tā institūcija, kas spētu objektīvi izvērtēt galvaspilsētas sabiedriskā transporta biļešu cenu veidojošās izmaksas un skaidri norādīt uz izdevumu pozīcijām, kas nav pamatotas.
Pašlaik par Rīgas pilsētas sabiedriskā transporta tarifu un izmaksu pareizību nav iespējams pilnībā pārliecināties. Arī Valsts kontrole revīzijā konstatējusi, ka daļu SIA Rīgas Satiksme darījumu nevar uzskatīt par ekonomiskiem un lietderīgiem, vienlaikus apšaubot arī tarifu paaugstinājuma pamatojumu un objektivitāti.
Ķirsis sagatavojis grozījumus likumā Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem, kas ir iesniegti Saeimā un jau nākamnedēļ tiks izskatīti Saeimas plenārsēdē. Par savu ieceri Ķirsis jau informējis arī kolēģus koalīcijā.