Rīgas Zooloģiskajā dārzā ceturtdien atklāta surikatu jaunā mītne un jautrā 13 dzīvnieku ģimene saņēma arī “sālsmaizi” – ar miltu tārpiem un granulām pildītus caurumainus kartona cilindrus, vēsta Zooloģiskā dārza informācijas dienests.
"Ķenguru mājā, kur līdz šim dzīvoja surikati, bija tehniski sarežģīti ierīkot stikla sienu, tādēļ tika pieņemts lēmums pārvietot šos dzīvniekus uz jaunu mītni Terārija ēkā. Šeit ir izbūvēts arī ziemas mājoklis, kas atbilst surikatu labturības prasībām, un kas viegli kopjams zoodārza darbiniekiem," paudis Rīgas Zoodārza valdes priekšsēdētājs Rolands Greiziņš.
Mītnes izbūve izmaksāja apmēram 80 tūkstošus eiro.
Jaunajā surikatu ekspozīcijā ir apkopoti daudzi risinājumi, kas ļauj omulīgi justies gan pašiem iemītniekiem, gan arī visiem zoodārza apmeklētājiem. Ekspozīcijas veidošanā izmantoti universālā dizaina principi. Tas nozīmē, ka piekļūt surikatu mītnei var arī ar bērnu ratiņiem un ratiņkrēsliem. Turklāt apmeklētājus no dzīvniekiem atdalošā siena būvēta no stikla, kas dod iespēju ikvienam pilnvērtīgi izbaudīt zvēriņu dzīves ainas. Savukārt dzīvniekiem ir plašs smilšu laukums, kurā rakņāties un meklēt kādus paslēpušos kukaiņus un to kāpurus, bet vēsākām dienām noderīgas būs sildlampas aploka vidū izvietajā lapenē. Tādējādi būs iespējams pagarināt surikatu vasaru.
Patlaban Rīgas zoodārzā dzīvo 13 surikatu ģimene. Ģimenes galva ir 2008. gadā šeit dzimusī mātīte Undīne. Savukārt tēviņš Jorens dzimis Tallinas Zoodārzā un uz Rīgu atceļojis 2010. gadā. Kopš 2008. gada dzimuši vairāk nekā 25 mazuļi. Lai ģimene nekļūtu pārāk liela un tajā nesāktos lieki kašķi, pagājušā gadā uz citiem zoodārziem nosūtīti 11 jaunie dzīvnieki – deviņi uz Beļģiju un divi - uz Poliju. Surikatu saimē vairojas tikai bara galvenais pāris, savukārt bērnu aprūpē piedalās visa ģimene.
Dabā surikati dzīvo apmēram 10 līdz 15 gadus. Tie sastopami Āfrikas dienvidos. Surikati ir plēsēji, kuru pamatbarība ir kukaiņi. Ēd arī skorpionus, zirnekļus, simtkājus, tūkstoškājus, ķirzakas, čūskas, sīkos zīdītājdzīvniekus, putnu olas un augu barību. Retāk apēd pa sīkam putnam.