Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Piektdiena, 10. janvāris
Tatjana, Dorisa

Sergets pieļauj, ka Maxima sagrūšanu varēja ietekmēt celtniecības laikā notikušais ugunsgrēks

Zolitūdes lielveikala Maxima jumta sagrūšanu varēja izraisīt iepriekš būvniecības laikā notikušais ugunsgrēks un vēl citi iemesli, savās pirmstiesas izmeklēšanas sniegtajās liecībās paudis Zolitūdes traģēdijā apsūdzētais lielveikala būvinženieris Ivars Sergets.

Šodien Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa nolasīja Sergeta pirmstiesas izmeklēšanā sniegtās liecības, kurās viņš paudis viedokli par jumta sagrūšanas iemesliem.

"Mans viedoklis par jumta iegruvuma iemesliem ir tāds, ka to varēja ietekmēt celtniecības laikā notikušais ugunsgrēks, jo tā rezultātā kopne varēja sasilt līdz 600 grādiem pēc Celsija un tad tā kļūst trausla, līdz ar to arī jānomaina," teikts Sergeta iepriekš sniegtajā liecībā. Aģentūra LETA jau ziņoja, ka ugunsgrēks uz lielveikala jumta izcēlās 2011.gadā.

Vēl jumta sagrūšanu varēja izraisīt ūdens uzkrāšanās uz jumta, kas savukārt varēja radīt pārslodzi. Sergets pirmstiesas liecībās pieļāvis, ka jumta iebrukumu varēja izveidot materiālu krājumi uz tā.

Vēl pirms pirmstiesas izmeklēšanas liecību nolasīšanas, Sergets šodien tiesā aptuveni sešās minūtēs nolasīja arī sagatavotas rakstveida liecības.

Sergets skaidroja, ka 2009.gada 6.augustā viņa uzņēmums HND grupa noslēdza līgumu ar arhitektu biroju Kubs par tehniskā projekta būvkonstrukciju daļas izstrādi objektam Priedaines ielā.

Neviens normatīvais akts uz projekta izstrādes brīdi nenoteica detalizācijas pakāpi būvkonstrukciju daļai. Izstrādājot būvkonstrukciju daļu tai tika pievienots paskaidrojuma raksts, kurā norādīts, ka tehniskais projekts ir par pamatu tālākai projekta detalizācijas izstrādei, kuru veic būvuzņēmējs. Tāpat paskaidrojuma rakstā norādīts, ka rasējumos norādīti tikai principiāli konstrukciju mezgli, kas jāpiemēro attiecīgi konkrētai vietai. Arī Kubs sagatavotajā projekta paskaidrojuma rakstā norādīts, ka būvprojekta būvniecības laikā mezglu detaļu konstruktīvo risinājumu rasējumus atbilstoši būvprojekta principiāliem rasējumiem izstrādā galvenais būvuzņēmējs, materiālu piegādātājs vai citi galvenā būvuzņēmēja apakšuzņēmēji ievērojot ražošanas tehnoloģiju, šodien tiesā skaidroja Sergets.

"HND grupa nekad nav izstrādājusi un tai nav ticis pasūtīts izstrādāt ēkas Priedaines ielā metāla konstrukciju detalizācijas daļu. Metāla konstrukciju detalizācija ir atsevišķa projekta daļa, kuru izstrādā attiecīgi sertificēts speciālists, kas apstiprina savas daļas atbilstību Latvijas būvnormatīviem un citiem normatīvajiem aktiem parakstot apliecinājumu. Turklāt ne HND grupa ne arī es personīgi nekad neesmu izstrādājis detalizētus jumta kopņu rasējumus tai skaitā vidussavienojuma mezglus," tiesā norādīja Sergets.

To, ka Sergets it kā esot piedalījies detalizācijas projekta izstrādē Sergets uzzinājis tikai pēc traģēdijas, kad tika izsaukts uz pratināšanu policijā. Pratināšanā viņam uzrādīta kopņu ražotāja Vikom Industry sagatavota detalizācijas projekta rasējuma kopija ar "it kā maniem parakstiem".

"Es nekad neesmu parakstījis šos rasējumus un man ar Vikom Industry nekad nav bijusi vienošanās, ka es tieku iesaistīts viņu uzticētās detalizācijas daļas izstrādē. Šādu piekrišanu nekad neesmu devis. Nekad neesmu pazīstams ne ar vienu Vikom Industry darbiniekiem, pirmo reizi viņus ieraudzīju kā lieciniekus tiesā," šodien tiesā skaidroja Sergets.

Saskaņā ar autoruzraudzības līgumu Sergets autoruzraudzību veicis tikai par HND grupa izstrādāto projekta daļu.

Sergets ir pirmais apsūdzētais, kurš uzaicinās sniegt liecības Zolitūdes traģēdijas krimināllietā. Tiesas sēde patlaban turpinās, taču jau pēc liecību nolasīšanas viņš paziņoja, ka nevēlas atbildēt uz procesa dalībnieku jautājumiem.

Jau vēstīts, ka tiesā tiek izskatīta krimināllieta par 2013.gada 21.novembrī Zolitūdē notikušo traģēdiju, kad, sabrūkot lielveikalam Maxima, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

Būveksperti secinājuši, ka traģēdija notika, jo bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes, tādēļ tas iegruva. Prokuratūra deviņām personām apsūdzības uzrādījusi par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu.

Prokuratūra apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas, izvirzījusi piecām personām.

Šīs personas ir ēkas būvinženieris Sergets, veikala projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš, lielveikala projekta autors arhitekts Andris Kalinka un uzņēmuma Re&Re būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš.

Prokuratūra Sergetam, Gulbim, Draudiņam, Kalinkam un Kumpiņam apsūdzības uzrādījusi arī par nonāvēšanu aiz neuzmanības. Savukārt trīs Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem - Jānim Balodim, Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas ekspertei Marikai Treijai un būvinspekcijas priekšnieka vietniecei Aijai Meļņikovai - izvirzītas apsūdzības par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisījusi smagas sekas.

Būvvaldē patlaban vairs nestrādā Balodis un Treija. Krimināllietā, kuru skata Zemgales priekšpilsētas tiesa, apsūdzēta ir arī Maxima darbiniece Inna Šuvajeva.

Valsts apsūdzības uzturētājiem pabeidzot lasīt apsūdzību, neviena no deviņām apsūdzētajām personām savu vainu inkriminētajos noziegumos neatzina.

 

Top komentāri

Nevis ugunsgrēks bija
N
sagrūšanas iemesls, bet mantkārība, divkosība, dubultie standarti un nevīžība, kas valda ne tikai būvniecības nozarē, bet arī citās mūsu sabiedrības dzīves jomās.
Stāsti manim Daugaviņa
S
Materiālu pretestība ir pietiekami vienkārši sarēķināma lieta. Tāpat arī slodze uz kvadrātmetru jumta platības un slodze uz konkrētiem jumta punktiem. Līdz ar to šie stāsti par to, to un vēl šito, ir priekš bērniem un mazbērniem. Ir pilnīgi skaidrs, ka pārstrādājot jumta kopņu risinājumu nav ņemts vērā, ka slodze izkliedējas tikai uz apakšējām skruvēm. Bet inženierītis aprēķinus vaica kā pilnam skrūvju komplektam un arī tad bez nepieciešamās rezerves.
M
M
Vai nu tas, vai bērni, kas konstrukcijas laikā spēlējās ar slīpmašīnu gar metāla konstrukcijām, vai tā reize, kad visu konstrukciju, skrūves ieskaitot, aplēja ar sērskābi, vai arī toreiz, kad konstrukcijas pārbaudīja ar dažādiem spridzekļiem, vai arī tad, kad balstus aizveda uz krāsainā metāla punktu un vietā uzlika koku, kuru iepriekš bija skrubinājis bebrs. Šīs konstrukcijas sita, spēra, rūsināja, dedzināja, dzesēja, drāza, vērpa, ar knābjiem bakstīja vārnas un kaijas, kāds tur brīnums, ka sagāzās...
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas