Tas ir pieņemts 2. lasījumā, un jaunajiem deputātiem šīs sesijas laikā līdz Ziemassvētku brīvdienām ir jāizlemj, vai turpināt tā izskatīšanu. Saeimas komisija trešdien atlika lēmuma pieņemšanu, lai diskusijā ar ministrijas pārstāvjiem vēlreiz izvērtētu šā projekta lietderību.
Līdzīgu lēmumu deputāti pieņēma par vēl vienu svarīgu - Publisko pakalpojumu - likumu, kas regulētu arī vienas pieturas aģentūru darbību. Tas ir pieņemts 1. lasījumā un nosaka vienotus principus valsts un pašvaldību iestāžu sniegtajiem pakalpojumiem. Par pašvaldību referendumu likumu šaubas izteica agrākie novadu vadītāji un pilsētu pārstāvji, taču publisko pakalpojumu likumu viņi vērtēja kā ļoti nepieciešamu.
Par Vietējo pašvaldību referenduma likumu iepriekšējā Saeimā diskutēja vairākus gadus, taču šī ideja jau vairākkārt bija apspriesta arī iepriekš. Visvairāk laika aizņēma strīdi par Jūrmalas aizsardzības biedrības ierosinājumu paredzēt iespēju rīkot vietējos referendumus arī par pašvaldības teritorijas plānojumu vai grozījumiem plānojumā, ko deputāti beigās atbalstīja. Taču tagad vispirms tieši šīs normas dēļ jaunie parlamentārieši bija skeptiski pret projektu. Ja pēc mēneša, kad komisija plāno pieņemt lēmumu, tas būs pozitīvs, tad pašvaldību referenduma likumu Saeima sāks skatīt 1. lasījumā, bet tajā atspoguļosies 2. lasījumā pieņemtās normas. Projekts paredz, ka vietējos referendumus varēs rīkot arī par pašvaldības ilgtspējīgas attīstības stratēģiju un publisku ēku būvniecības ieceri, kā arī par domes atlaišanu.
"Tas ir lielais bīstamais eksperiments," projektu raksturoja Māris Kučinskis (ZZS), pārstāvot arī lielo pilsētu viedokli. Viņš, tāpat kā komisijas priekšsēdis Sergejs Dolgopolovs (Saskaņa) un Rihards Eigims (ZZS), komisijā strādāja arī iepriekš.
Visu Ināras Egles rakstu Skeptiski par referendumiem lasiet ceturtdienas, 20.novembra, laikrakstā Diena!