Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Pirmdiena, 23. decembris
Viktorija, Balva

Skolai gadiem ilgi uzrādot sliktus kvalitātes rādītājus, tā varētu nesaņemt valsts finansējumu pedagogu algām

Ja vidusskola vairākus gadus pēc kārtas nesasniegs noteiktus izglītības kvalitātes kritērijus, tā varētu nesaņemt valsts budžeta finansējumu pedagogu algām, liecina Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotais noteikumu projekts par kritērijiem un kārtību pedagogu darba samaksas finansēšanā vidusskolas posmā.

Noteikumu projektā ietverta norma, kas nosaka, ka, aprēķinot un sadalot valsts budžeta mērķdotāciju pedagogu darba samaksas finansēšanai, tiek paredzēts ņemt vērā vairākus kritērijus - viens no tiem paredz minimālo skolēnu skaitu, bet otrs - izglītības kvalitātes rādītājus. IZM noteikusi, ka izglītības kvalitātes rādītāji būs primāri finansējuma piešķiršanai.

Attiecībā uz izglītības kvalitāti tiks vērtēta vidusskolas vispārējās vidējās izglītības programmu īstenošanas kvalitāte. Tai spēkā esošajā akreditācijā vairākos kvalitātes kritērijos (mācību saturs, mācīšanas kvalitāte, atbalsts mācību darba diferenciācijai, iekārtas un materiāltehniskie resursi, fiziskā vide) ir jābūt novērtētai ar vismaz III kvalitātes vērtējuma līmeni (labi).

Tāpat mērķdotācijas saņemšanai 12.klases izglītojamo kārtoto obligāto centralizēto eksāmenu (OCE) rezultātu indeksam ir jāsasniedz vismaz minimāli noteiktais līmenis. Paredzēts, ka no 2020.gada 1.janvāra līdz 2024.gada beigām OCE indeksam jābūt vismaz 40%, no 2025.gada 1.janvāra līdz 2029.gada beigām - vismaz 50%, savukārt turpmāk - vismaz 60%. Lai aprēķinātu OCE indeksu, IZM piedāvājusi īpašu aprēķina formulu, kas piemērojama katram no OCE.

Paredzēts, ka finansējuma piešķiršana vai nepiešķiršana turpmāk būs atkarīga no izglītības kvalitātes, taču vienlaikus plānots, ka, ja izglītības iestāde nesasniegs minimālos kvalitātes kritērijus, tad finansējums tai netiks atteikts uzreiz.

Ja izglītības kvalitāte atbildīs kritērijiem, tad skola saņems 100% valsts budžeta finansējumu neatkarīgi no audzēkņu skaita vidusskolas klasē. Savukārt neatbilstošas izglītības kvalitātes gadījumā paredzēti divi risinājuma ceļi.

Viens no tiem attiektos uz situācijām, kad skolēnu skaits vidusskolas klasē sasniedz vismaz minimālo noteikto izglītojamo skaitu 10.klasē vai vidusskolas klašu grupā. Fiksējot nepietiekamu izglītības kvalitāti, pirmajā gadā izglītības iestādei tiktu izteikts brīdinājums. Ja izglītības kvalitāte gada laikā neuzlabosies, tad otrajā gadā pedagogu atalgojumam tiktu piešķirti tikai 50% aprēķinātā finansējuma. Ja situācija neuzlabosies vēl pēc gada, vidusskola vairs nesaņems valsts budžeta finansējumu pedagogu algām un par pedagogu atalgošanu būs atbildīgs skolas dibinātājs, kas vairumā gadījumu ir pašvaldība.

Otrs scenārijs attiektos uz vidusskolām, kurās ir ne tikai nepietiekama izglītības kvalitāte, bet arī nepietiekams izglītojamo skaits. Šajā gadījumā pirmajā gadā skola saņemtu brīdinājumu, bet jau otrajā gadā skolai tiktu noņemts valsts budžeta finansējums pedagogu atalgojumam.

Lai gan noteikumi to apstiprināšanas gadījumā stāsies spēkā šajā mācību gadā, jauno atalgojuma finansēšanas kārtību piemēros no 2020.gada 1.septembra.

Minētais noteikumu projekts sagatavots un iesniegts izskatīšanai tuvākajā Ministru kabineta sēdē, kas paredzēta 4. septembrī.

Top komentāri

solon
s
Kvalitātes noteikšanas sistēma, droši vien, ietver ne tikai vidējās sekmju atzīmes, lai gan, ja pat tā, tad atgriežas padomju laiku sistēma kura apgalvoja, ka padomju savienībā nekā "tāda" nav! Resp., - lai pedagogiem nesamazinātos atalgojums, tiks pieņemti visi mēri (vidējo atzīmju "pievilkšana", "čp" noklusēšana utt) lai ministrija domātu, ka skola ir vienkārši perfekta! Urā biedri!
Margarēta
M
Vienīgā problēma, ka ir skolas, kas brauc uz to, ka vecāki algo privātskolotājus. Pat daža laba prestiža Rīgas skola ar konkursiem neko nedara, lai atrisinātu situāciju, ka ir priekšmeti, kuros privātskolotāju algo pat vairāk nekā pusei klases. Rezultāti eksāmenos labi, viss kārtībā, jā, bet tas nav skolas un tās pedagogu nopelns. Aizliegt ņemt privātskolotājus nevar un nedrīkst, taču būtu jāanketē vecāki un šis aspekts arī jāņem vērā.
Arturs Priedītis
A
Tā ir nedzirdēti nelietīga un idiotiska pieeja, kas varēja rasties tikai izcili nelietīgās un dumjās galvās. Ja kādā vidusskolā nav kārtības, tad pie tā ir vainīga ministrija, bet nevis skolotāji. Par kārtību izglītības iestādēs atbild valdība, bet nevis skolotāji. Ja izglītības iestādē kaut kas ir greizi, tad par to atbildība ir jāuzņemas attiecīgajām varas struktūrām, kurām ir jānovērš trūkumi, bet nevis jāatņem skolotājiem algas. Tā var rīkoties, atkārtoju, tikai kaut kādi morālie un intelektuālie kropļi. Atkārtoju arī to, ka tāda pieeja ir nedzirdēta, agrāk nesastapta pat pēcpadomju Latvijā. Tādu nelietību un nacionālo bezatbildību var pastrādāt tikai cilvēciskās nevērtības Vaļņu ielā. Ja kādam ir jāatņem alga, tad tas ir Šadurskis un viņa "eksperti". Lieki būtu atgādināt, kas ir jādara nekārtību novēršanai skolā. Vispirms ir jāmaina vadība. To katrs normāls cilvēks saprot. Nesaprot tikai Vaļņu ielas nelieši ar neliešu sejām augstākajos kabinetos.
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas