Šāda summa – 1,42 eiro – parādās arī Rīgas domes (RD) lēmumos un ir noteikta kā maksimālā par izglītojamo ēdināšanas pakalpojumiem pašvaldības vispārizglītojošajās skolās. Tas nozīmē, ka ēdinātāju firmas, piesakoties iepirkumu konkursos, jau uzreiz zina, ka dārgāku pakalpojumu var nepiedāvāt. Kā Dienai skaidro RD Izglītības, kultūras un sporta departamenta pārstāve Indra Vilde, par to, kurš uzņēmums ēdinās skolēnus katrā skolā, Rīgā lemj departamenta izveidota iepirkumu komisija, kurā ietilpst arī konkrēto skolu pārstāvji. Specifikācija iepirkumam izstrādāta ļoti smalki, īpaši tāpēc, ka visas Ministru kabineta noteiktās prasības, iekļaujoties noteiktajā summā, nav viegli nodrošināt.
Par zemāku cenu nevarētu
Situācija gan ne visur ir vienāda. Krimuldas vidusskolā ēdinātāji par komplekso pusdienu nodrošināšanu vienam skolēnam saņem 1,99 eiro, kas skaitās daudz. Skolas direktore Rita Erdmane Dienai skaidro, ka līgums ar firmu jau noslēgts pirms pāris gadiem un, lai gan iepirkumā cita firma piedāvāja zemāku cenu, izvēlēts šis variants. Tas nozīmē, ka pašvaldība sniedz arī savu dotāciju, lai nodrošinātu bērniem valsts noteiktās brīvpusdienas. Lielāka cena gan uzreiz nenozīmējot, ka bērniem vienmēr pusdienas garšo – nereti ēdiens paliek uz šķīvja, īpaši tad, ja piedāvājumā ir zivis vai aknas. Tāpat palielinājies vecāku sūdzību skaits.
Tieši fakts, ka konkrētās skolas ēdināšanas firmai jāsedz arī īres maksa, komunālie maksājumi un jāapmaksā darbinieku algas, ir iemesls samērā augstajai cenai. Firmas pārstāve Dienai sacīja, ka par mazāku summu nebūtu iespējams nodrošināt vajadzīgo kvalitāti, tāpēc viņu vienmēr ir izbrīnījis, kā to var izdarīt citi, piedāvājot zemāku cenu. Atliekot vien secināt, ka firmas meklē alternatīvas, nekvalitatīvākus produktus, lai "palīstu zem noteikumiem".
Visu Annas Bērziņas rakstu Pusdienu maltīte par grašiem lasiet ceturtdienas, 28.maija laikrakstā Diena!