Vētra, kas nodarīja lielus postījumus Jūrmalā, Rīgas un Zemgales reģionā, ir aktualizējusi jautājumu par šūnu apraides jeb agrīnās brīdināšanas sistēmas ieviešanu. Tā apdraudējuma gadījumā ļautu visiem, kas atrodas bīstamajā teritorijā, operatīvi saņemt informāciju savos mobilajos tālruņos. Taču tas nav vienīgais risinājums, kas dotu iespēju sekmīgāk rīkoties ekstremālos apstākļos.
Polijas pieredze
Saeimas atbildīgajā komisijā, skatot sagatavotību civilās aizsardzības jomā, ne vienreiz vien tika atgādināts par nepieciešamību ieviest šūnu apraidi telefonos. Deputāts Andrejs Ceļapīters piesauca gadījumu Madonas novadā, kad pirms vairākiem gadiem snieglauzes dēļ pazuda elektrība un pēc tam arī visi sakari. Viņaprāt, šā iemesla dēļ sakaru torņi steidzami būtu jāaprīko ar papildu elektrības avotiem (ģeneratoriem). Diemžēl pa šiem gadiem tas tā arī nav izdarīts, savukārt Polijā šāda sistēma darbojas jau desmit gadu.
Ar Polijas pieredzi ir iepazinies Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (LZP). Viņš Dienai skaidroja, ka tur tā ir izveidota ar ES fonda atbalstītu projektu un ir vairāk pietuvināta pašvaldībām nekā tā, ko plānots īstenot Latvijā. Polijā vietvara visiem iedzīvotājiem, kas tobrīd ir tās teritorijā, neatkarīgi no tā, kuram mobilo sakaru tīklam viņi piesaistīti, nosūta informāciju, piemēram, par bīstamiem laikapstākļiem. Pie mums tas tiktu izziņots valsts mērogā, pieslēdzoties VUGD. Kad šāds modelis varētu sākt darboties, pašvaldības nezina. Iekšlietu ministrija (IeM) visu laiku sola, ka tūlīt, tūlīt būs, bet tā arī nav izdarīts. R. Ragainis atgādina, ka pirms dažiem gadiem bija mēģinājums ar īsziņām apziņot iedzīvotājus, bet tas neizdevās, jo sistēma "uzkārās". Katrā ziņā viņš atbalstītu Polijas modeli, jo jēgpilnāk ir brīdināt atsevišķu novadu vai reģionu tāpēc, ka ikkatrā no tiem situācija šādos gadījumos atšķiras, to pierādīja arī nesen notikusī vētra. "Tas, kas tiek ziņots visiem, netiek uztverts tik nopietni kā tad, ja tas adresēts rajonam, kurā tiek prognozēti vislielākie postījumi," uzskata R. Ragainis.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 1. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00