Viņa stāstīja, ka kopš pērnā gada nogales, kad SPKC pārvaldībā no Rīgas domes Labklājības departamenta nonācis uzticības tālrunis, iedzīvotāju zvanu skaits ir teju dubultojies. Šobrīd vidēji mēnesī tiek saņemti 80 zvani, un kopš aizvadītā gada decembra zvanu skaits ar katru mēnesi pieaug.
Visbiežāk uz tālruni tiek zvanīts pirmdienās un otrdienās.
Lai informētu iedzīvotājus par iespēju konsultēties ar speciālistu, ja nepieciešama palīdzība smēķēšanas atmešanā, SPKC informāciju par uzticības tālruni plāno iekļaut sabiedrības informēšanas kampaņās, kas vērstas uz pasīvās smēķēšanas un smēķēšanas samazināšanu, norādīja Jansone.
Kampaņas tiks īstenotas līdz 2016.gada sākumam.
Jau ziņots, ka tālrunis sniedz iespēju anonīmi vērsties pēc palīdzības pie profesionāla medicīnas personāla, kas sniedz praktiskus ieteikumus smēķēšanas atmešanai, informāciju par pasīvo smēķēšanu, smēķēšanu grūtniecības laikā un konsultē par pieejamo palīdzību zvanītāju dzīvesvietas tuvumā.
Maksa par zvanu tiek piemērota saskaņā ar operatora zvanu izmaksām. Tālruņa darba laiks ir darba dienās no plkst.9 līdz 19. Informāciju iespējams saņemt gan latviešu, gan krievu valodā.