Augļu dārzos, ražojošajos ābeļu un plūmju zaros izplatījusies augļu parastā puve, bet kartupeļu stādījumos - lakstu puve un lapu sausplankumainība vidēji ar 15% lielu izplatību.
Tikmēr uz lauku pupām, kas šonedēļ sasniegušas 75-80% attīstības stadiju, ar 31% izplatību novērota pupu brūnplankumainība. Stipras infekcijas gadījumā var sarukt sēklu ražas kvalitāte un apmērs.
Daudzviet laukos, kur graudi vēl briest, uz vārpām sastopama vārpu fuzarioze, melnais sodrējums un melnie graudi. Vasaras kviešu sējumos Pierīgas reģionā izplatīta graudzāļu miltrasa.
Tikmēr ogulājos šonedēļ ar 22% izplatību sastopama ogulāju sīkplankumainība. Slimības rezultātā lapas masveidā sažūst un priekšlaicīgi nobirst, bet dzinumi bieži nokalst. Lai šo slimību ierobežotu, jāizvāc un jāiznīcina nobirušās lapas, jāiestrādā augu atliekas augsnē, jāstāda slimību izturīgas šķirnes un jāpievērš uzmanība labvēlīgu augšanas apstākļu nodrošināšanai, atgādina VAAD.
Ābeļu un bumbieru stādījumos sastopama parastā augļu puve, kā arī kraupis. Ābeļu dārzos augļus izrotājuši arī ābolu zāģlapseņu kāpuru bojājumi, tomēr šo kaitēkļu izplatība šosezon nav būtiska.
Kurzemes reģiona kartupeļu stādījumos pagaidām kartupeļu lapu sausplankumainība ir vairāk izplatīta (18% apmērā) nekā lakstu puve (10% apmērā), tomēr prognozēts, ka ilgstošo nokrišņu un siltās gaisa temperatūras ietekmē lakstu puve varētu izplatīties straujāk. Kartupeļu lakstu puve visvairāk izplatījusies Zemgales reģiona kartupeļu stādījumos - ar 22% izplatību.
Tikmēr kāpostu stādījumos savu lidojumu uzsākušas kāpostu pūcītes. Sākumā kāpuri grauž lapās apaļus caurumus, vēlāk kāpuri iegraužas kāpostu galviņās, atstājot tur savus ekskrementus. Bojātās galviņas neder uzglabāšanai, tās pūst.
VAAD ir Zemkopības ministrijas padotībā. Dienests veic valsts kontroli un uzraudzību augu aizsardzības jomā, kā arī sadarbojas ar starptautiskām organizācijām, nodrošinot informācijas apmaiņu ar citām valstīm par augu aizsardzības, augu karantīnas, sēklu aprites un selekcionāra tiesību aizsardzības jautājumiem.