"Kamēr prese ziņo, ka ir aizdomas par leģionellām (baktērijas) Aizkrauklē, tikmēr mūsu mazais jaundzimušais dēliņš cīnās par dzīvību un veselību pēc tam, kad šī baktērija izraisīja smagu infekciju plaušās," savā Facebook profilā raksta Elanta Erzāma, kuras bērnam veselības problēmas sākās 13 dienas pēc dzimšanas. Māmiņa Dienai pastāsta, ka viss sācies ar temperatūru. Tagad "mēnesi esam pavadījuši jaundzimušo intensīvajā terapijā pie dažādiem elpināšanas aparātiem, uz pretsāpju medikamentiem (morfiju), antibiotikām lielās devās un vēl kaudzi zāļu, procedūru, kas šai mazajai dvēselītei nebūtu jāpārcieš," viņa pauž, vēl piebilstot, ka "šobrīd stāvoklis ir stabilāks, bet, kādas sekas tas viss atstās nākotnē, mēs vēl nezinām". Baktērija, kas izraisa leģionelozi jeb tā saukto leģionāru slimību, atrasta dzīvokļu mājas centrālajā ūdens caurulē, kas nozīmē, ka risks saslimt ir arī kaimiņiem.
Leģionelozes galvenais simptoms ir plaušu karsonis, citādi tā neatšķiras no citām infekcijas saslimšanām. "Bet plaušu karsonim var būt ļoti daudzi izraisītāji," stāsta Brila. Slimība attīstās ātri un visbiežāk skar gados vecākus cilvēkus, cilvēkus ar hroniskām saslimšanām, smēķētājus.
Kamēr atrod pareizo slimības cēloni, paiet laiks, tāpēc jo būtiski ir veikt profilakses pasākumus. Tas ir mājas apsaimniekotāju ziņā. Ūdens temperatūrai, kas nonāk līdz iedzīvotājiem, jābūt tādai, lai leģionellām nebūtu iespējas savairoties. Aukstā ūdens temperatūrai jābūt zemākai par 20 grādiem, bet karstā – augstākai par 55 grādiem. "Nav jāgaida, kamēr ir kāds saslimšanas gadījums," saka eksperte.
Visu rakstu lasiet otrdienas, 21. marta, avīzē Diena!