VID, taujāts par iemesliem, kādēļ dīkstāves pabalsts ir jāatmaksā, skaidro, ka tādi bijuši vairāki un pārsvarā tie saistīti ar to, ka uzņēmēji nav ievērojuši pabalsta piešķiršanas nosacījumus.
Kļūdās arī VID
Tajā pašā laikā ir arī gadījumi, kad VID šo pabalstu izsniedzis nepamatoti. Proti, pabalsts ir izsniegts arī gadījumos, kad darba devēju un krīzes skarto nodokļu maksātāju apgrozījums 2020. gada martā, aprīlī, maijā vai jūnijā nav samazinājies par 30%, salīdzinot ar 2019. gada divpadsmit mēnešu vidējiem ieņēmumiem vai to mēnešu vidējiem ieņēmumiem, kuros uzņēmums faktiski darbojies laikposmā no 2019. gada 1. janvāra līdz 2020. gada 1. martam.
VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme skaidro, ka šāda kļūdīšanās no iestādes puses varēja notikt tāpēc, ka, vēloties maksimāli nākt pretī uzņēmējiem, to iesniegumi tika izskatīti ļoti īsā laikā – piecās dienās, un atsevišķos gadījumos tik rekordīsā laikā VID darbinieki nevarēja precīzi pārbaudīt faktisko apgrozījuma kritumu. Jaunzemes konsultants komunikācijas un sabiedrisko attiecību jautājumos Andrejs Vaivars teic, ka šādos gadījumos atbildību tomēr nevar noņemt no pašiem uzņēmējiem, kuri iesnieguši pieteikumus dīkstāves pabalsta saņemšanai, lai gan to apgrozījuma kritums nav bijis pietiekams.
Darbība bija jāpārtrauc
Dīkstāves pabalsts ir jāatmaksā arī tajos gadījumos, ja dīkstāve de facto nebija iestājusies. VID arī veica kontroles pasākumus (apsekošanas), lai pārliecinātos, vai nodokļu maksātāji neturpina veikt saimniecisko darbību, vienlaikus saņemot dīkstāves pabalstu.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 9. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!