Gaidīto 2000 dalībnieku vietā ceturtdien pie Saeimas bija ieradušies vien aptuveni 500 protestētāju, liecina policijas aplēses. Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) pēc akcijas beigām ir iesniegta iniciatīva par parakstu vākšanas sākšanu, lai varētu ierosināt referendumu par 13. Saeimas atlaišanu. Šī ir trešā CVK iesniegtā šāda veida iniciatīva.
Jānorāda, ka iepriekš gan Latvijas Ārstu biedrība (LĀB), gan Latvijas Jauno ārstu asociācija (LJĀA) nebija droša, ka Saeimas atlaišana varētu uzlabot situāciju, taču tagad esot pārliecība – tikai Saeimas atlaišana to var mainīt. ''Mums arī pienāca klāt deputāti un pateica, ka viņi neko nevarot izdarīt, jo viņiem ir jābalso tā, kā ir nolēmusi valdība un koalīcija. Tad priekš kam mums ir vajadzīga Saeima, kas neko nevar ietekmēt?'' vaicāja LĀB prezidente Ilze Aizsilniece, norādot, ka budžetā ir daudz apslēptas naudas, – ja vien kārtīgi pameklētu, visi solītie 120 miljoni eiro veselības aprūpei atrastos. ''Mūsu pienākums ir palīdzēt politiķiem saprast, ka vēlētājs būs prasīgs, vēlētājs būs neatlaidīgs un ka nevis tikai reizi četros gados ir jāpilda savi pienākumi, bet nemitīgi,'' Dienai norādīja Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) priekšsēdētājs Valdis Keris.
To, ka Viņķelei ir stipra aizmugure pašas partijā, apliecināja fakts, ka aizstāvības runas viņai veltīja teju visi Attīstībai/Par! Saeimas frakcijas deputāti, slavējot gan Viņķeles spēcīgo personību, gan iesāktās reformas un paveikto šajā amatā.
Tas pamatīgi atšķaidīja pārmetumu gūzmu no opozīcijas deputātiem, arī Alda Gobzema, kurš veselības politikas, ministres lēmumu un viņas politisko gaitu kritikai veltīja 50 minūšu. Citu koalīciju veidojošo frakciju pārstāvji tribīnē nekāpa, tas nepalika nepamanīts arī deputātam Armandam Krauzem (ZZS): ''Vai vispār ir koalīcija? Kāpēc viņi klusē, visi pārējie? Jūs visi – ko jūs esat izdarījuši? Jūs esat nozaguši naudu mediķiem un iebāzuši savās kabatās partiju finansējumiem!''
Arī deputāte Dana Reizniece-Ozola (ZZS) un Vjačeslavs Dombrovskis (Saskaņa) uzsvēra, ka atbildība par solījumu nepildīšanu būtu jāuzņemas visai valdībai. ''Viņķeles kundze šobrīd tiek izmantota kā vudū lelle, kurā dur adatas, lai sāpētu visai valdībai un visai koalīcijai. Tikai atšķirība ir tāda, ka dur vudū lellē, bet pārējiem nesāp. Nesāp Kariņa kungam. [..] Nesāp komisijas vadītājam Skrides kungam. [..] Nesāp budžeta komisijas vadītājam Bondara kungam. [..] Nesāp koalīcijai un atsevišķiem deputātiem,'' tēlaini izteicās Reizniece-Ozola, uzsverot, ka bez premjera palīdzības veselības finansējuma trūkumu nevar atrisināt. Savukārt Kučinskis, kurš bija parakstījis demisijas pieprasījumu, Saeimas tribīnē paziņoja, ka par to nebalsos, jo ministrei ir ''jāatrota rokas'' un jāsakārto veselības sistēma. Kučinskis, vēl divi ZZS deputāti un Atis Lejiņš no Jaunās Vienotības balsojumā nepiedalījās. Par neuzticības izteikšanu Viņķelei balsoja kopumā 30 Saskaņas, ZZS un neatkarīgie deputāti, bet pret – 52 koalīcijas deputāti.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 29. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Edvins Eglitis
rommels
Eh