Viņi ir pēdējie no 14 Gvantanamo ieslodzītajiem, kas ir
atbrīvoti pēdējo četru nedēļu laikā. ASV prezidenta Baraka Obamas
administrācija decembrī paziņoja, ka pusgada laikā vēlas no
Gvantanamo uz ārvalstīm pārvest "desmitiem" ieslodzīto. Šai iecerei
varētu traucēt ASV Kongresu kontrolējošie republikāņi, kuri
uzskata, ka atbrīvotie rada pārāk lielu risku ASV un to sabiedroto
drošībai, piektdien raksta Diena.
Kopš 2009. gada vismaz 64 Gvantanamo cietuma iemītnieki, kuriem nav izvirzītas apsūdzības, ir izmitināti valstīs, kas nav viņu dzimtene. Vienu no viņiem - Uzbekistānas pilsoni Kamalludinu Kasimbekovu - 2010. gada jūlijā uzņēma Latvija, liecina izdevuma The New York Times rīcībā esošā informācija. Sākotnēji ASV lūgušas Latviju uzņemt trīs bijušos Gvantanamo ieslodzītos, bet divus no tiem mūsu varasiestādes atteikušās uzņemt, jo nav bijušas pārliecinātas, ka viņi neapdraudēs Latvijas drošību, raksta LETA. Nav ziņu, ka Lietuva būtu uzņēmusi kādu no Gvantanamo bijušajiem ieslodzītajiem.
Gvantanamo cietumu pēc 2001. gada 11. septembra terora aktiem ASV lika izveidot toreizējais ASV prezidents no Republikāņu partijas Džordžs V. Bušs, lai ieslodzītu terorismā aizdomās turētos. Daudziem tur ieslodzītajiem nav izvirzītas apsūdzības, un cilvēktiesību aizstāvji ziņojuši par cietumā notikušiem spīdzināšanas gadījumiem.
Buša pēctecis no Demokrātu partijas Baraks Obama, 2009.gadā nākot pie varas, solīja slēgt cietumu, bet viņa ieceri izjauca Kongress, kas 2010. gadā aizliedza Gvantanamo cietuma ieslodzīto pārvešanu uz ASV un citām valstīm. Liegumu pārvest ieslodzītos uz citām valstīm Kongress atcēla 2013. gadā.
Obama nav atkāpies no solījuma slēgt Gvantanamo cietumu, taču regulārā ieslodzīto atbrīvošana nav pa prātam republikāņiem, kuri uzskata, ka Gvantanamo cietums ir jāsaglabā.
Visu rakstu lasiet piektdienas, 16.janvāra, avīzē Diena!