2,4 miljoni darbavietu
Izdevumā The New York Times publicēts viss runas transkripts, un uzreiz pēc pacilājošā ievada Tramps nāk klajā ar apgalvojumu, ka viņa administrācijas laikā radīti 2,4 miljoni jaunu darbavietu, tostarp 200 tūkstoši darbavietu ražošanas nozarē vien. "Pēc stagnācijas gadiem mēs beidzot redzam algu paaugstināšanos," lepojās prezidents.
Minētais apgalvojums ir daļēji patiess - BBC apkopotajos datos redzams, ka prezidenta teiktais par jaunu darbavietu radīšanu caurmērā atbilst faktiem. Ja skaita rādījumus kopš 2016. gada novembra, kad notika vēlēšanas (jāatgādina, ka amatā gan Tramps tika inaugurēts 2017. gada 20. janvārī), ASV tik tiešām reģistrēti aptuveni 2,4 miljoni jaunu darbavietu (precīzāk - 2,37 miljoni).
Tomēr apgalvojums, ka beidzot pēc stagnācijas gadiem redzams algu kāpums, ir maldinošs, jo algu kāpums pēc pārciestās globālās finanšu krīzes atkal pozitīvu dinamiku uzņēma Trampa priekšteča amatā Baraka Obamas prezidentūras otrā termiņa pēdējos gados, bet Trampa pirmajā prezidentūras gadā ir caurmērā nostabilizējies un svārstās robežās nedaudz vairāk kā pusprocentpunkta robežās no 2,9% līdz 3,6%. Ja salīdzina, piemēram, pēdējo pilno mēnesi, ko amatā pavadīja Obama, proti, 2016. gada decembri, pret attiecīgo mēnesi pērn, algu kāpuma temps pat ir sarucis no 3,5% uz 2,9%.
Bezdarbs melnādaino vidū sarūk
Tramps uzsvēris, ka šobrīd bezdarba rādītāji melnādaino amerikāņu vidū un spāņu valodā runājošo ASV iedzīvotāju vidū ir zemākie pēdējo 45 gadu laikā, proti, kopš 1972 gada, kad Nodarbinātības statistikas birojs sāka šādus mērījumus.
Vislielākais bezdarbnieku skaits minēto iedzīvotāju vidū bija 1982./1983. gadā prezidenta Ronalda Reigana administrācijas laikā, kad katrs piektais melnādainais amerikānis bija bez darba. Pērn decembrī šis rādītājs bija 6,8%, kas tik tiešām ir zemākais, kopš šādi dati apkopoti. Savukārt spāņu valodā runājošo amerikāņu vidū šis rādītājs ir 4,9% - arī zemākais, kopš apkopo šādus datus. Tomēr abi rādījumi aizvien iepaliek, ja salīdzina ar baltādaino amerikāņu situāciju, kuru vidū tikai 3,7% ir bez darba. Tos gan apsteidz aziāti, kuru vidū bezdarbnieku īpatsvars ir vien 2,5%.
Jāpiebilst gan, ka bezdarbnieku īpatsvars sarūk jau kopš Obamas administrācijas laika, nu šī tendence vienkārši turpina uzņemto kursu.
Nodokļu apcirpšana
"Gluži kā no šīs pašas tribīnes solīju amerikāņiem pirms 11 mēnešiem, esam ieviesuši vērienīgāko nodokļu reformu un nodokļu samazinājumus ASV vēsturē," apgalvoja Tramps.
Tramps norādīja, ka pašlaik pirmie 24 tūkstoši dolāru gadā, ko nopelna precēts pāris, netiek aplikti ar nodokļiem, tāpat dubultots atvieglojumu apjoms par apgādībā esošām personām. Pirms pērnajiem Ziemassvētkiem nodokļu likme uzņēmumiem tika samazināta no 35% uz 21%.
Tomēr vietnē Politifact publiskotā informācija liecina, ka patiesībai gluži neatbilst Trampa dižošanās, ka šis ir lielākais nodokļu samazinājums, kāds pieredzēts ASV vēsturē. ASV Valsts kases statistika liecina, ka vismaz trīs reizes nodokļu samazinājumi - divi Obamas laikā un viens Reigana laikā - valūtas izteiksmē bija būtiskāki, bet, ja nodokļu samazinājumu ietekmi lēš procentos no IKP, tā bija lielāka vēl sešiem nodokļu samazinājumu likumprojektiem.
Skrūves palaiž vaļīgāk
Tramps norādījis, ka viņa administrācijas pirmajā gadā "likvidēts vairāk regulu, nekā jebkuras citas administrācijas laikā".
BBC liecina, ka Trampa pirmajā prezidentūras gadā apturētas vai atsauktas 1579 regulas, no kurām 635 atsauktas pilnībā. Pirms gada Tramps parakstīja izpildrīkojumu, kurā noteikts, ka "uz katru jaunu regulu divas ir jāatsauc", bet decembrī paziņoja - patiesībā par katru jaunu regulu galu galā likvidētas 22.
BBC raksta, ka ir grūti pārbaudīt Trampa apgalvojumu, ka šis ir lielākais birokrātiskā sloga samazinājums ASV vēsturē, jo dati, ko būtu iespējams objektīvi salīdzināt, apkopoti vien kopš 1995. gada. Šajā pārskata periodā tiešām Trampa administrācija ir bijusi visaktīvākā "regulu pļāvēja" - Džordža Buša administrācija pirmajā prezidentūras gadā likvidēja 181 regulu, bet Obama - 156.
Cīņa pret džihādistiem
Tramps uzrunā norādīja, ka ar ASV vadītās koalīcijas palīdzību atbrīvoti teju 100% teroristu grupējuma Islāma valsts kontrolēto teritoriju Sīrijā un Irākā. Šā gada 1. janvārī koalīcijas komandējošais virsnieks ģenerālleitnants Pols Franks II paziņoja, ka atbrīvotas teju 98% teritoriju, ko iepriekš kontrolēja džihādisti, tomēr jāatgādina, ka daļu šo teritoriju no islāma ekstrēmistiem atkaroja nevis ASV vadītā koalīcija, bet Krievijas atbalstītie Bašāra el Asada režīma spēki.
Būtiski arī, ka Islāma valsts pēc straujās teritoriju iekarošanas tās sāka zaudēt jau pirms Trampa kļūšanas par prezidentu - ASV vadītā koalīcija cīņai pret šo organizāciju tika izveidota 2014. gadā. Pērn janvārī savās pēdējās nedēļās amatā Obama norādīja, ka no Islāma valsts atkaroti 40% teritoriju Irākā un 10% teritoriju Sīrijā.
Fake news
ļuļa
ļuļa