"Lai gan Lietuva nav ne Sīrija, ne Afganistāna, ne Irāka, lai gan pie mums nenotiek zemestrīces, tomēr kaut kas mūsu valstī nav tā, kaut kas neiet uz pareizo pusi, kaut kas ir ļoti aplam, ja šobrīd bērnu aptaujas uzrāda, ka 19% ceturtās klases skolēnu Lietuvā vēlas emigrēt," spriedis žurnāla galvenais redaktors Gintars Sarafins. "Vēl satraucošāks skats paveras, aptaujājot astotklasniekus. Nezinu, kas norisinās skolās, ģimenēs, par ko viņi runā."
34 % astotklasnieku atzinuši, ka neuzskata sevi par Lietuvas patriotiem, 37,6% norādījuši, ka neuzticas Lietuvas prezidentei un valdībai.
"Viņi ir bērni, viņiem nav bijis daudz negatīvu pieredžu, viņiem būtu jāmīl sava zeme. Viņi nemīl, grib emigrēt," neslēpis neizpratni Sarafinas.
Nacionālā eksāmenu centra direktores vietnieks Prans Gudīns šos aptaujas rezultātus sliecas skaidrot ar to, ka viena skolēnu daļa nav pieredzējusi panākumus mācībās un atbalstošu vidi.
"Patiesībā patriotisms, mīlestība pret savu zemi, vēlēšanās tajā dzīvot un radīt, izpratne, ka pie savas valsts uzplaukuma veicināšanas jāpieliek roka arī pašam, veidojas diezgan dabiski, ja jaunais cilvēks izjūt apkārtējo ļaužu mīlestību, sapratni, atbalstu, ja vietā, kur viņš pavada bērnību un jaunību, viņš pieredz tādas vai citādas sekmes. Ja pusaudzim veicas mācībās, ja viņš iegūst godalgotas vietas dažādās olimpiādēs, sporta sacensībās vai mākslas konkursos vai spēj gūt piepildījumu citās nodarbēs (..), tad viņam noteikti nerodas vēlēšanās emigrēt, un tā pamazām veidojas patriotiska personība," Gudīns sacījis žurnālam Reitingai.
Kā liecina 2015.gadā veiktā pētījuma dati, lielākajai daļai no tiem bērniem, kuriem pilsoniskās vērtības nešķiet svarīgas, kuri domā par aizbraukšanu un neuzskata sevi par Lietuvas patriotiem, sekmes mācībās nav spožas un skolas vide viņus nepriecē. Labi viņiem lielākoties sokas tikai angļu valodas stundās.
Pēc Gudīna teiktā, šie bērni domā, ka Lietuvā viņi nebūs veiksmīgi un laimīgi. "Tādēļ pilsoniskā un patriotiskā audzināšana mūsu skolās būtu jāsakārto tā, lai atvērtu bērnu acis un ausis, lai palīdzētu viņiem pārorientēties uz izaugsmes mentalitāti un parādītu, ka Lietuvā katrs, kas strādā un cenšas, var kaut ko panākt un katrs ir atbildīgs par sevi," viņš uzsvēris.