"13 Krievijas lidmašīnas nolaidušās Gvardeiskojes lidostā (netālu no Simferpoles), katrā 150 cilvēku," paudis Ukrainas prezidenta pārstāvis Krimā Sergejs Kunitsins.
Krimas gaisa telpa ir slēgta.
Ukrainas iekšlietu ministrs Arsēns Avakovs piektdien paziņojis, ka Krimā sācies bruņots Krievijas iebrukums.
Ministrs pavēstījis, ka Sevastopoles Belbekas lidostu bloķējušas Krievijas karaflotes vienības, kamēr lidostas iekšienē atrodas Ukrainas karavīri un robežsargi.
Lai gan bruņotās personas, kas ielenkušas lidostu, tērptas uniformās bez atpazīšanās zīmēm, tās neslēpj savu piederību, norādījis Avakovs.
Tikmēr Ukrainas Ģenerālprokuratūra piektdien sākusi oficiālu gāztā prezidenta Viktora Janukoviča izdošanas procedūru, apstiprinoties ziņām, ka viņš atrodas Krievijā.
"Ukrainas pilsoņa Viktora Janukoviča sarīkotā preses konference Rostovā pie Donas ir oficiāli apstiprināts fakts par viņa atrašanos Krievijas Federācijas teritorijā. Tāpēc Ģenerālprokuratūra pēc vēršanās pie Maskavas gaida drīzākajā laikā saņemt pozitīvu atbildi no Krievijas Krievijas Federācijas Ģenerālprokuratūras," teikts Ukrainas Ģenerālprokuratūras preses dienesta paziņojumā.
Ap plkst.3 naktī Belbekas lidostas teritorijā ienākuši aptuveni 300 militārās formās tērpušies bruņoti cilvēki, ziņu aģentūrai UNIAN apliecināja lidostas maiņas priekšnieks Anatolijs Rečenko. Viņš uzskata, ka tie ir Krievijas karavīri.
Pār ceļu uz lidostu izliktas metāla lentes ar asmeņiem - tā dēvētie "eži" -, turpat stāv cilvēki ar automātiem. Viņi sev tuvumā nevienu nelaiž, saucot "Netuvojieties, šausim!".
Rečenko mēģinājis ar viņiem kontaktēties un noskaidrojis, ka viņi pēc pašu teiktā apsargā lidostu "pret provokācijām".
Lidostas teritorijā atrodas trīs bruņutransportieri un desmit armijas smagās automašīnas "Ural", sacīja Rečenko. Karavīri nekādas prasības neizvirza.
Lidosta šobrīd ir slēgta, taču bruņotas sadursmes līdz šim nav notikušas.
Savukārt Simferopoles lidostā ap pusnakti apmēram 100 civilpersonu liela grupa, kas uzdevusies par kazakiem, pārkāpjot pār sētu, nokļuvusi uz lidlauka.
Ukrainas iekšlietu karaspēka karavīri un miliči šos cilvēkus atspiedusi līdz lidostas ēkai, bet pēc tam ārpus tās teritorijas. Ieroči nav pielietoti, pavēstīja iekšlietu ministrs.
No lidostas padzītie kazaki ap plkst.1 esot sakāpuši segtās kravas automašīnās un aizbraukuši.
Taču jau pēc pusstundas lidostā kravas automašīnās ieradušās 119 militārpersonas, kas bija maskēšanās tērpos bez atpazīšanās zīmēm un bruņotas ar automātiskajiem ieročiem.
Arī šīs personas, kas ieņēmušas lidostas ēku un izvietojušās tās restorāna telpās, neslēpjot savu piederību Krievijas armijai.
Uz Ukrainas miliču aizrādījumiem, ka, būdamas militārpersonas, viņi nedrīkst lidostā atrasties, bruņotās personas atbild, ka nav pilnvarotas iesaistīties kādās pārrunās.
Arī Simferopolē neviena no pusēm pie ieročiem nav ķērusies.
"Notiekošo vērtēju kā bruņotu iejaukšanos un okupāciju, pārkāpjot visas starptautiskās vienošanās un normas. Tā ir tieša bruņotas asinsizliešanas provocēšana suverēnas valsts teritorijā," uzsvēris Ukrainas iekšlietu ministrs.
Viņš norādījis, ka notiekošais vairs neesot Iekšlietu ministrijas kompetence un ka tas jau nonācis Ukrainas Nacionālās drošības un aizsardzības padomes ziņā.
"Kamēr vēl nav tiešas bruņotas sadursmes, jārunā diplomātiem," uzsvēris Avakovs.
Visas saziņas iespējas ar kontinentālo Ukrainas daļu kontrolē militārpersonas, kas, kā līdz šim, sevi dēvē par "Krimas iedzīvotāju pašaizsardzību". Tomēr vietējie uzskata, ka tās ir Krievijas militārpersonas.
Viņš pavēstīja, ka viņu valsti pamest piespieduši "tieši draudi manai un manu tuvinieku dzīvībai". "Neviens mani nav gāzis, es palieku Ukrainas prezidents," sacīja Janukovičs.
"Kā jūs zināt, varu Ukrainā sagrābuši profašistiski jaunieši, kas pārstāv absolūto mazākumu Ukrainā," viņš sacīja.
Janukovičs piedāvāja sarīkot visukrainas referendumu par vairākiem jautājumiem, kuri jāformulē sabiedriskajām organizācijām. Pēc viņa teikā, šiem jautājumiem būtu jāaptver valsts attīstības galvenie aspekti.
Vācija, Francija un Polija piektdien paudušas dziļu satraukumu par notikumiem Krimas pussalā, aicinot mazināt spriedzi Ukrainas austrumu daļā. "Jādara viss, lai mazinātu spriedzi valsts austrumu reģionos un sekmētu miermīlīgu dialogu starp visām iesaistītajām varām," teikts Vācijas, Francijas un Polijas ārlietu ministru kopīgi izplatītajā paziņojumā.
(Pievienotas 4. un 5.rindkopar par Janukoviča izdošanas procedūru)