Līdz ar raķetes palaišanu, kuras starts paredzēts 23.33 pēc Latvijas laika, ekscentriskā uzņēmēja Īlona Maska sapnis par komerciāliem lidojumiem kosmosā un Marsa kolonizēšanu būs par vienu soli tuvāk realitātei, bet ASV būs atguvusi neatkarību kosmosa izpētē.
Svarīgs sasniegums
"Šis svarīgais izmēģinājuma lidojums tuvina mūs iespējai nosūtīt astronautus kosmosā amerikāņu kuģos, ko nes amerikāņu raķetes, no amerikāņu zemes," vēl janvārī SpaceX panākumus komentēja NASA vadītājs Džims Braidenstīns. Kopš 2011. gada, kad NASA veica pēdējo lidojumu kosmosā ar cilvēku apkalpi, ASV astronautiem, lai nokļūtu ārpus Zemes orbītas, bija jāpaļaujas uz Krievijas Roskosmos realizētajiem lidojumiem. Veiksmīgs lidojums tagad vismaz daļēji amerikāņiem atdos ilgi kāroto neatkarību.
Kapsulu Crew Dragon, kuru vadīs 49 gadus vecais Roberts Bēnkens un 53 gadus vecais Duglass Hērlijs, kosmosā nogādās jau vairākus gadus testa lidojumos izmēģinātā divu moduļu raķete Falcon 9. Pēc sekmīga starta raķetes pirmā un smagākā daļa atvienosies pēc divarpus minūtēm un kontrolētā veidā nolaidīsies uz platformas okeānā. Otrā daļa nogādās kapsulu orbītā un atvienosies pēc sešām minūtēm. Pēdējo un ilgāko ceļa posmu kapsula veiks ar iebūvētajiem dzinējiem. Plānots, ka ceļojums līdz SKS ilgs aptuveni 19 stundu. SKS viņus sagaidīs divi Krievijas un viens ASV astronauts.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 27. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Komisārs Reksis