Kopš deviņdesmito gadu sākuma Savienotās Valstis savu kodolarsenālu samazinājušas par 85%, un pašlaik to rīcībā ir 7300 kodolgalviņu, no kurām kaujas gatavībā ir 4804, liecina ASV valdības dati. Salīdzinājumam - 1967. gadā amerikāņu kodolarsenālu veidoja 31 tūkstotis kodolgalviņu.
ASV atomieroči ir novecojuši, jo to vidējais vecums ir 27 gadi, un kodolizmēģinājumi pēdējoreiz notikuši 1992. gadā. Pagājušajā mēnesī ASV Aizsardzības departaments publicēja ziņojumu, kurā teikts, ka kodolieročus apkalpojošā infrastruktūra un personāls ir nožēlojamā stāvoklī. Laikraksts The Los Angeles Times raksta, ka Pantex kompleksu Teksasā, kas ir vienīgā vieta ASV, kur saliek un izjauc kodolieročus, apsēdušas žurkas, kas nereti par guļvietu izvēloties datora klaviatūru.
Pašreizējā ASV valdība gatava atvēlēt 60 miljardu dolāru (48 miljardi eiro), lai radītu jaunas kodolgalviņas, kas būtu savietojamas ar komponentiem no vecajiem ieročiem. Atomeksperti šos ieročus izsmejoši nodēvējuši par "frankenbumbām".
Ietekmīgas militārpersonas, zinātnieki un politiķi uzstāj, ka amerikāņiem ir jāsāk darbs pie jaunas paaudzes atomieročiem. «Mums viss ir jāsāk pilnīgi no jauna,» pārliecināts Dons Hikss, kurš ASV prezidenta Ronalda Reigana laikā vadīja Aizsardzības departamenta stratēģisko ieroču programmu. "Mums ir tik daudz bagātinātā urāna un plutonija, ko mēs varam izmantot jaunas paaudzes ieročos."
Visu Ulda Ķezbera rakstu Amerikāņi spriež par kodolarsenāla atjaunošanu lasiet pirmdienas, 15.decembra, laikrakstā Diena!