"Valda nepārprotama izpratne, ka rakstiskos ES dokumentos jāiekļauj tas, ka kopīgā aizsardzība ir NATO uzdevums un tikai NATO uzdevums," viņš paziņoja preses konferencē pēc sarunām, kurās tika apspriesta ES izveidotais Pastāvīgās strukturētās sadarbības (PESCO) ietvars drošībā un aizsardzībā.
NATO ministri trešdien tikās ar ES augsto ārlietu pārstāvi Federiku Mogerīni, lai runātu par bažām saistībā ar pienākumu dublēšanu, kas radušās pēc tam, kad Brisele decembrī vienojās par jaunu militāro iekārtu izstrādāšanu, kā arī sadarbības un lēmumu pieņemšanas uzlabošanu.
Matiss sacīja, ka diskusijas starp NATO un Mogerīni bijušas "ļoti vaļsirdīgas".
"Mums ir pietiekama precizitāte attiecībā uz politisko sadali, politiskām diskusijām, lai paturētu ES centienus, piemēram, militārās mobilitātes jomā," sacīja Matiss.
ES var "stiprināt NATO kopējās aizsardzības jaudas un neņem no tām nost".
Vēl svētdien augsta ranga amatpersona, kas strādā ar Matisu, sacīja, ka Vašingtonai ir bažas, ka dažas ierosinātās iniciatīvas varētu "atņemt NATO resursus un jaudas".
Trešdien atklājot NATO aizsardzības ministru sarunas, NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs sacīja, ka iespējams panākt pareizu līdzsvaru.
"Īstenojot pareizā veidā, šie centieni var dot ieguldījumu taisnīgākai slodzes sadalei starp Ziemeļameriku un Eiropu," Stoltenbergs sacīja žurnālistiem.
Stoltenbergs arī brīdināja, ka ES "nekādā gadījumā" nevar aizstāt transatlantisko aliansi attiecībā uz Eiropas drošības garantijām.
"Tam nebūs pilnīgi nekādas jēgas, ja NATO un ES sāks konkurēt," Norvēģijas ekspremjers otrdien sacīja žurnālistiem.
ziņa papildināta pēc otrās rindkopas
oskars