Ķīna ir pasaulē lielākā atmosfēras piesārņotāja ar oglekļa dioksīdu saturošiem izmešiem. ASV ierindojas otrajā vietā.
Abas valstis ar kopējo paziņojumu nāca klajā pēc ASV īpašā sūtņa klimata jautājumos Džona Kerija vizītes Šanhajā. Kerijs ir pirmā amatpersona no ASV prezidenta Džo Baidena administrācijas, kas apmeklējusi Ķīnu.
Vienošanās tika panākta pagājušajā nedēļā divu dienu ilgās sarunās Šanhajā.
"Savienotās Valstis un Ķīna ir apņēmušās sadarboties viena ar otru un citām valstīm, lai risinātu šo klimata krīzi, kurai jāpieiet ar nopietnību un neatlaidību," paziņoja abas valstis.
Valstis pavēstīja, ka sadarbosies "daudzpusējos procesos", piemēram, ANO vispārējā konvencijā par klimata pārmaiņām un ANO Parīzes klimata līgumā un gaida virtuālo klimata jautājumiem veltīto samitu, kuru nākamnedēļ organizēs ASV.
ASV un Ķīna arī izstrādās ilgtermiņa stratēģijas, lai kļūtu par valstīm ar neitrālu oglekļa emisijas bilanci. Stratēģijas plānots izstrādāt līdz ANO klimta samitam, kas novembrī paredzēts Lielbritānijā.
Pekina jau ir apņēmusies līdz 2060.gadam sasniegt neitralitāti oglekļa emisijā, kas ir ambiciozs mērķis.
Abas valstis arī plāno palielināt investīcijas videi draudzīgas un ilgtspējīgas enerģijas ražošanā attīstības valstīs un atteikties no fluorogļūdeņražu izmantošanas.
Gaidāms, ka ASV jau nākamnedēļ paziņos par ambiciozu mērķi oglekļa emisijas samazināšanai, bet Ķīna, visticamāk, jaunus mērķus virtuālajā samitā neizvirzīs.