Balsojums paredzēts tajā pat dienā, kad asambleju uzrunās palestīniešu pašpārvaldes ārlietu ministrs Rijads al Malki. UNESCO Ģenerālā asambleja darbu uzsāka otrdien.
Palestīnai patlaban UNESCO ir novērotāja statuss, un diplomāti uzskata, ka tai nebūs nekādu problēmu iegūt pietiekami daudz balsu, lai kļūtu par pilntiesīgu dalībvalsti.
Palestīnas uzņemšana UNESCO nozīmēs organizācijas attiecību saasināšanos ar Vašingtonu, jo ASV 90.gados pieņemti divi likumi, ar kuriem aizliegta tādu ANO struktūru finansēšana, kurās Palestīna uzņemta par pilntiesīgu locekli. UNESCO zaudēs 70 miljonus dolāru (35 miljonus latu) jeb 22% tās ikgadējā budžeta.
Jāatgādina, ka UNESCO izpildkomiteja 5.oktobrī ieteica uzņemt organizācijā Palestīnu pilntiesīgas valsts statusā. Palestīniešu prasību atbalstīja 40 UNESCO izpildkomitejā pārstāvētās valstis, četras balsoja pret, bet 14 atturējās. Tagad attiecīgā rezolūcija nodota UNESCO Ģenerālajai asamblejai, kas darbu noslēgs 10.novembrī. Ieteikumu atbalstīt Palestīnas kandidatūru iesniedza arābu valstis.
Šobrīd ANO Drošības padome izskata palestīniešu prasību atzīt Palestīnas valsti un uzņemt to ANO kā pilntiesīgu locekli, kuru ANO ģenerālsekretāram 23.septembrī iesniedza palestīniešu pašpārvaldes prezidents Mahmuds Abass. Drošības padomes balsojums šajā jautājumā sagaidāms tuvāko nedēļu laikā.
Tikmēr ASV jau paziņojušas, ka izmantos savas veto tiesības, lai bloķētu palestīniešu prasību. Tomēr UNESCO Vašingtonai nav veto tiesību, un tās balsojums pret rezolūciju nespēja apturēt tās apstiprināšanu.