Par Netanjahu
Lai gan 2020. gada aprīlī šķita, ka pēc trim vēlēšanām, ilgām pārrunām un Izraēlas prezidenta ultimāta valstī beidzot tika izveidota stabila koalīcija starp premjera Netanjahu Likud un viņa sāncenša Benija Ganca apvienību Zilibaltā, jau rudenī starp abiem spēkiem strīdi saasinājās. Decembrī, kad partijas nespēja vienoties par valsts budžetu, valdība krita un piespieda politiskā strupceļa nogurdināto Izraēlu rīkot jau ceturtās vēlēšanas divu gadu laikā.
Premjers, kurš ir valsts priekšgalā jau kopš 2009. gada, cer, ka līdz šim pasaulē veiksmīgākā vakcinācijas kampaņa, kuras laikā trīs mēnešos vakcinēti vairāk nekā 50% iedzīvotāju, dos partijai Likud un tuvākajiem labējā spārna politiķiem gana lielu atbalstu, lai nodrošinātu pārliecinošu vairākumu parlamentā. "Mēs esam pasaules čempioni vakcinēšanā. Es esmu iegādājies miljonus vakcīnu dozu un atvedīšu vēl miljonus," sarunā ar bruņoto spēku radiostaciju svētdien sacīja Netanjahu. Savukārt kritiķi uzskata, ka valdība pandēmijas sākumā rīkojās "haotiski", un pārmet sešu tūkstošu cilvēku nāvi, ko, viņuprāt, varēja novērst.
Tikmēr Izraēlā vēl aizvien turpinās tiesas prāva, kurā Netanjahu tiek vainots korupcijā. Kā norāda The New York Times, viņš cer, ka uzvara vēlēšanās pasargās no notiesājoša sprieduma prāvā. "Es nezinu nevienu nopietnu domātāju, kurš saka, ka Izraēla dodas uz kārtējām vēlēšanām kāda cita iemesla dēļ," sacījis politikas zinātņu profesors Gajils Talširs. Netanjahu atbalstītāji valdības sabrukumā vaino Gancu, kamēr citi uzskata, ka premjers speciāli strīdu noveda līdz koalīcijas sabrukumam.
Eksperti norāda, ka vēlēšanas Izraēlā lielā mērā ir balsojums par vai pret Netanjahu personību un politiku. Tomēr, kā uzskata socioloģe Dālija Šaindlina, tas nav galvenais temats, kas satrauc vairumu. "Elektorāts visasāk sašķeļas starp kreisi, labēji un centriski orientētajiem jautājumā par Izraēlas-Palestīnas konfliktu," norāda eksperte, skaidrojot, ka kreiso un centristu vēlētāji biežāk atbalsta tā saukto divu valstu risinājumu.
Konkurence
Neskatoties uz pārmetumiem par valdības rīcību pandēmijas sākumā, Likud nevēlēšanos atbalstīt Palestīnas valsts izveidi un jau mēnešiem ilgajiem protestiem pret korupcijā apsūdzēto Netanjahu, aptaujas liecina, ka arī šajās vēlēšanās partija, visticamāk, parādīs labus rezultātus. Portāls Haaretz raksta, ka 19. marta aptauju rezultāti prognozēja Likud apmēram trīsdesmit vietu Knesetā.
Iepriekšējās trijās vēlēšanās Likud spēkojās ar bijušo bruņoto spēku ģenerāli Beniju Gancu un viņa apvienību Zilibaltā. Taču, kā liecina aptauju dati un Izraēlas mediji, bijušā ģenerāļa, kuru lielā mērā atbalsta Netanjahu kritizētāji, "zvaigzne ir norietējusi". Euronews raksta, ka Likud šajās vēlēšanās ir trīs sāncenši. Starp tiem lielāko vietu skaitu Izraēlas parlamentā varētu iegūt centriski orientētais politiskais spēks Yesh Atid un viņu līderis bijušais finanšu ministrs Jairs Lapids. Yesh Atid, kura tiek uzskatīta par galveno opozīcijas partiju, tiek paredzētas aptuveni 18 vietas. Kopumā Knesetā varētu iekļūt 13 dažādi politiskie spēki. Tomēr nav skaidrs. vai tā sauktais Antinetanjahu bloks spēs iegūt nepieciešamo pārsvaru, lai izveidotu koalīciju bez Likud. Tādēļ pastāv bažas, ka arī ceturtās vēlēšanas nenesīs stabilitāti.