Staļina nicinošā attieksme pret savu vecāko dēlu Jakovu Džugašvili ir labi zināma, un domājams, ka tieši šī iemesla dēļ pēdējais 1943. gadā izdarīja pašnāvību, metoties uz elektriskā nožogojumā nacistu koncentrācijas nometnē. Līdz šim tika uzskatīts, ka Staļina nicinošā attieksme pret dēlu bijusi nepamatota, taču jaunākās vēstures liecības ļauj domāt, ka Staļina nepatikai bijuši vērā ņemami iemesli, norāda izdevums.
Liecības par J. Džugašvili brīvprātīgu padošanos nacistiem it kā atrodamas viņa brigādes komisāra Alekseja Rumjanceva rakstītā vēstulē, kurā teikts, ka baterijas komandieris J. Džugašvili, kopā ar kādu savu atbalstītāju, pārģērbušies civilā apģērbā un patvaļīgi atstājuši bateriju, neilgi pēc vāciešu īstenotas bombardēšanas.
Kā raksta Vācijas žurnāls Der Spiegel, kas publiskojis arhīva atrastos dokumentus, abi bēgļi nonākuši līdz kādam ezeram, un J. Džugašvili licis kareivim turpināt ceļu, bet pats paziņijis, ka vēlas palikt un atpūsties. Pēc žurnāla domām, viņa vēlme palikt netālu no vācu karaspēka pozīcijām liecina, ka viņš jau iepriekš bija iecerējies padoties vāciešu gūstā. Žurnāls citē arī nacistu atskaiti par J. Džugašvili nopratināšanu, kuras laikā viņš asi kritizējis Sarkano armiju, dēvējot tās darbības par „dumjām un idiotiskām”, kā arī atļāvies virkni klaji antisemītisku izteikumu.