"42% ar šaujamieročiem pastrādāto slepkavību, kas notikušas pasaulē, pastrādātas Latīņamerikā, lai gan tur dzīvo tikai 10% pasaules iedzīvotāju," atsaucoties uz ANO datiem, ekspertu konferencē paziņoja Kostarikas bijušais prezidents un Nobela Miera prēmijas laureāts Oskars Ariass.
Lai gan tādi ieroči kā revolveri, pistoles un šautenes lielākoties tiek ražotas un pārdotas legāli, ieroči bieži nonāk organizētu noziedznieku, teroristu un bandu rokās, norādīja eksperti.
Meksikas prezidenta Felipes Kalderona sniegtā informācija liecina, ka vairāk nekā 100 000 no viņa valstī konfiscētajiem šaujamieročiem nākuši no likumīgām tirdzniecības vietām ASV.
"Pilnīgais [ieroču] kustības kontroles trūkums (..) ļauj tiem nonākt karteļu, algotņu vai to cilvēku rokās, kuri atbalsta diktatūras," norādīja Kostarikas ārlietu ministrs Enrike Kastilio.
Centrālamerika ir viens no pasaules vardarbīgākajiem reģioniem. Hondurasā pastrādāto slepkavību skaits ir astoņas reizes lielāks nekā vidēji pasaulē, Gvatemalā - sešas reizes lielāks.
Meksikā Kalderons enerģisku cīņu pret narkotiku karteļiem uzsāka 2006.gada decembrī, un kopš tā laika ar narkotiku tirdzniecību saistītā vardarbība prasījusi jau aptuveni 45 000 cilvēku dzīvības.