Interneta forumos un sociālajos medijos aktīvisti aicinājuši svētdien visā pasaulē protestēt pret totalitārismu. Zem šī lozunga protesti ar tūkstošiem cilvēku piedalīšanos notikuši Austrālijā un Taivānā un plānoti vēl aptuveni 40 valstīs Eiropā un Ziemeļamerikā.
Aktīvisti Honkongā solījuši pastiprināt protestus pirms Ķīnas Komunistiskās partijas 70.gadadienas.
Par godu šim notikumam Ķīnā otrdien plānotas plašas svinības, tostarp vērienīga militāra parāde Pekinā.
Honkongas protestētāji pasludinājuši otrdienu par sēru dienu, un nemieri Honkongā draud aizēnot Komunistiskās partijas gadadienu.
Policijas un protestētāju sadursmes šodien bijušas asākās pēdējās nedēļās.
Policija vairākās vietās pielietoja asaru gāzi, gumijas lodes un ūdens metējus pret agresīvi noskaņotiem protestētājiem, kuri apmētāja likumsargus ar akmeņiem un degmaisījumu bumbām.
Tostarp policija lika lietā asaru gāzi pret protestētājiem vienā no Honkongas iepirkšanās rajoniem.
Tur bija plānota demonstrācija, taču policija laikus nosūtīja papildspēkus, kas apstādināja un pārmeklēja cilvēkus. Protestētāji ielenca policistus, kuri atbildēja ar asaru gāzi.
Taču drīz pēc tam protestētāji pārgrupējās un lielā skaitās devās nesankcionētā gājienā pa Honkongas ielām.
Protestētāji izdemolēja vairākas metro stacijas un norāva plakātus, kuros reklamēti pasākumi par godu Komunistiskās partijas 70.gadadienai.
Arī piektdien un sestdien desmitiem tūkstoši cilvēku piedalījās divās visumā miermīlīgās demonstrācijās.
Taču sestdienas naktī policija lika lietā asaru gāzi un ūdens lielgabalus pret kareivīgi noskaņotiem protestētājiem, kas apmetēja ar akmeņiem un degmaisījuma bumbām valdības ēkas.
Honkongā protesti turpinās jau ceturto mēnesi. Demonstrācijas bieži pāraugušas vardarbībā un policija plaši izmantojusi pūļa izklīdināšanas taktikas, tostarp asaru gāzi, gumijas lodes un ūdens lielgabalus.
Sākotnējais protestu cēlonis bija likumprojekts par aizdomās turamo izdošanu Ķīnai, taču protesti strauji pārauga plašākā kustībā, kas iestājas par demokrātiskām reformām.
Daļa radikālāk noskaņotu protestētāju uzskata, ka ekstrēma rīcība ir nepieciešama, lai piesaistītu valdības uzmanību.
Bijušajai britu kolonijai Honkongai, kas ir viens no pasaules lielākajiem finanšu centriem, ir autonomas teritorijas statuss, atšķirīga tieslietu sistēma un tās pilsoņiem ir paredzētas plašākas tiesības nekā pārējā komunistu pārvaldītajā Ķīnā. Šādu statusu līdz 2047.gadam jeb 50 gadus pēc atdošanas Ķīnai Honkongai noteic Londonas un Pekinas vienošanās.
ļuļa
Pareizaisvirsraksts
Zemessargs