Visi agrākie Ķīnas varasiestāžu mēģinājumi palaist nebrīvē augušas pandas savvaļā ir cietuši neveiksmi. Pēdējā panda, kas tika atbrīvota 2006.gadā, pēc desmit mēnešiem tika atrasta mirusi. To acīmredzot bija saplosījušas savvaļas pandas. Šoreiz zinātnieki pandas pie savvaļas dzīves plāno pieradināt pakāpeniski.
Trešdien tika atbrīvotas sešas pandas vecumā no diviem līdz četriem gadiem. Videokameru gaismā tās lēnām ielāčoja savā jaunajā iežogotajā mājvietā Dudzjanjaņā, Sičuaņas provinces dienvidrietumos.
Tur pandas paliks vismaz divus mēnešus, bet pēc tam tiks izlaistas daudz plašākā, bet joprojām norobežotā kalna nogāzē. Ja viss noritēs veiksmīgi, beigās viņām tiks dota pilna brīvība.
Čendu bāzes dzīvnieku uzvedības eksperts Cji Duņvu aģentūrai AFP norādīja, ka nožogotā teritorija ir aprīkota novērošanas kamerām, kas ļaus veterinārārstiem novērot pandas, tās netraucējot.
Lai iemācītos izdzīvošanai nepieciešamās iemaņas, lāčiem būs jāpaļaujas tikai uz sevi, un zinātnieki plāno pakāpeniski samazināt cilvēku ietekmi, līdz pandas būs spējīgas izdzīvot bez cilvēku palīdzības.
Pēdējo 30 gadu laikā notikuši jau desmit šādi mēģinājumu un tiek uzskatīts, ka tikai divi no tiem bijuši veiksmīgi, vēsta aģentūra Siņhua.
Divas no iepriekšējos projektos iekļautajām pandām ir mirušas, bet sešas nogādātas atpakaļ Čendu bāzē. Tomēr šoreiz zinātnieki cer, ka sešas jaunās spēcīgās pandas gaida labi panākumi, kurus varētu sekmēt arī viņu lielais skaits, jo iepriekš katrā atsevišķā gadījumā tika atbrīvots tikai viens lācis.