Desmitais uzliesmojums
KDR Veselības ministrija pagājušās nedēļas beigās paziņoja, ka kopš augusta, kad sākās pēdējais ebolas uzliesmojums, valsts austrumu provincēs Ziemeļkivu un Ituri ir apstiprināti vismaz 426 saslimšanas gadījumi, no kuriem vismaz 245 ir beigušies letāli. PVO norāda, ka tādējādi šis uzliesmojums ir pārspējis Ugandā 2000. un 2001. gadā pieredzēto ebolas epidēmiju, kad kopumā saslima 425 cilvēki, no kuriem mira 224. Visu laiku lielākais un nāvējošākais ebolas uzliesmojums no 2014. gada marta līdz 2016. gada jūnijam skāra Rietumāfrikas valstis Gvineju, Sjerraleoni un Libēriju, kur saslima vairāk nekā 28 tūkstoši cilvēku, bet dzīvību zaudēja 11 tūkstoši, liecina ASV Slimību kontroles un profilakses centra apkopotie dati.
Ebolas vīrusu pirmo reizi konstatēja 1976. gadā Sudānā un KDR. To nosauca tāpat kā upi, kas plūst caur KDR. Tā tiek raksturota kā viena no pasaulē bīstamākajām zināmajām slimībām, ar to var inficēties, kontaktējoties ar inficēta cilvēka asinīm vai citiem ķermeņa šķidrumiem. Vīruss iekļūst cilvēka ķermenī caur brūcēm ādā vai acu, deguna vai mutes gļotādu. Slimība var izplatīties arī seksuālu kontaktu ceļā. Ebolas simptomi ir augsta ķermeņa temperatūra, spēcīgas galvassāpes un atsevišķos gadījumos arī asiņošana.
Uzliesmojumu gadījumā ebola vidēji nogalina aptuveni pusi no inficētajiem, bet mirstības rādītāji var atšķirties no epidēmijas uz epidēmiju. Pašreizējais vīrusa uzliesmojums KDR ir paņēmis 57% inficēto dzīvību, informējusi PVO.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 3. decembra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!