Uzlabojumi tieši skars pretrunīgi vērtēto MCAS drošības sistēmu (angliski - The Maneuvering Characteristics Augmentation System), kas ieviesta MAX 8 sērijas lidmašīnās. Sistēma paredzēta automātiska aizsardzība, lai nepieļautu tādu lidmašīnas ātruma un augstuma uzņemšanas leņķa kombināciju, kas var novest pie kritiskas ātruma zaudēšanas, cēlējspēka zaudēšanas un attiecīgi lidaparāta krišanas.
Gan pērn avarējusī Lion Air, gan 10. martā avarējusī Ethiopoan Airlines šī modeļa lidmašīna bija aprīkota ar MCAS sistēmu. Abos gadījumos lidojuma datu ierakstītāju savāktās informācijas analīze liecina, ka lidaparāti neilgi pirms avārijas "uzvedušies" līdzīgi, te strauji zaudējot augstumu, te atkal to uzņemot, visticamāk, pilotiem cenšoties atkal pacelt lidmašīnas priekšgalu. Jāatzīmē, ka līdzīgu lidmašīnas "niķošanos", kad automātiskās sistēmas spieda priekšgalu uz leju, piedzīvoja arī vairāku ASV kompāniju piloti, taču tur piloti uzreiz atslēguši automātiskās sistēmas un pārņēmuši manuālu vadību.
Boeing paziņojusi lidsabiedrībām, kuras izmanto šī modeļa lidmašīnas, ka uzlabojumi programmatūrā būs gatavi līdz marta beigām. "Drīz mēs izlaidīsim programmatūras atjauninājumu un atbilstošos apmācību materiālus pilotiem lidošanai ar 737 MAX lidmašīnām," apstiprinājis Boeing vadītājs Deniss Muilenburgs, kurš uzsvēra, ka aviobūves uzņēmums cieši sadarbojoties ar attiecīgajām valsts iestādēm.
Tāpat tikšot veiktas izmaiņas brīdinājumu sistēmās, lidmašīnas lietošanas instrukcijās, kā arī izstrādāta datorprogramma pilotu apmācībai šiem specifiskajiem gadījumiem.
Pat ja programmatūras atjauninājums tiks izstrādāts solītajā termiņā, nav zināms, cik ilgi aizņems tā uzstādīšana visos MAX sērijas lidaparātos, attiecīgi nav zināms, kad šis avioindustrijā populārais laineris atkal varēs pacelties gaisā.
Tikmēr izmeklētāji, kas pēta Ethiopian Airlines katastrofas apstākļus, ar sākotnējo ziņojumu solīja nākt klajā aprīļa vidū.
Inžeņer