Viņa akcentēja, ka Otrā pasaules kara un okupācijas režīmu represiju rezultātā upuru skaits Latvijā bija milzīgs un tas uzliek par pienākumu mācīties no vēstures.
"Tolaik Latvijas izvēles iespējas starptautiskajā politiskajā sistēmā līdzinājās gandrīz nullei. Šodien, kad par hibrīdkara draudiem atklāti runā Eiropā, Latvijai skaidri jāapzinās sava rietumnieciskā orientācija. Mūsu valstiskums ir milzu vērtība. Mums skaidri jāapzinās, ka esam Eiropas Savienības un NATO valsts un ka Krievijas ekonomisko labumu solīšana, ja mainīsim savu nostāju Ukrainas jautājumā, pieder pie Kremļa propagandas," sacīja Mūrniece.
Kā būtisku mācību no Otrā pasaules kara Latvijai parlamenta priekšsēdētāja minēja, ka mazas valsts pilsoņi ir spējīgi bruņoti un nevardarbīgi pretoties skaitliski un militāri pārākam pretiniekam, aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienestā. "Pierādījums pilsoņu ticībai savas valsts idejai bija vairāk nekā 10 000 Latvijas nacionālo partizānu cīņa pret PSRS okupācijas režīmu līdz pat 1950.gadu sākumam. Viņu cīņa sekmēja Latvijas Republikas pastāvēšanas idejas nemirstību Latvijas sabiedrībā," pauda Saeimas priekšsēdētāja.
Mūrniece norādīja, ka pirms gadsimta ceturkšņa pieredzējām principiālu taisnīguma uzvaru pār netaisnību un patiesības augšāmcelšanos. Līdz ar neatkarības deklarāciju tika pavērts ceļš mūsu valstiskuma atdzimšanai, kuru varmācīgi bija pārtraukusi padomju okupācija, pauda Saeimas priekšsēdētāja. Viņa uzsvēra - ne katra nācija reiz zaudētu valsti spēj no jauna atjaunot uz tikpat stipriem pamatiem, un Latvijas valsts neatkarība atjaunota uz 1918.gada 18.novembra republikas pamatos ieliktajām vērtībām. Tās ir latviešu valoda, kultūra, mīlestība pret savu tautu, zemi un valsti.
"Mēs esam spējuši uzņemties atbildību paši par savu valsti, to uzturēt un attīstīt. Mēs savā valstī spējam saimniekot un nepieciešamības gadījumā valsti arī aizsargāt. Un to mēs šodien pasakām skaļi un nepārprotami," noslēgumā sacīja Mūrniece.
Kā ziņots, šodien ar dažādiem pasākumiem visā Latvijā tiek pieminētas Otrā pasaules kara beigas un nacisma sagrāve.
1945.gada 8.maijā Eiropā beidzās karš un iestājās miers. Atšķirībā no Rietumeiropas, kur tautas atguva neatkarību, Latvijā un Baltijā tā nenotika. Latvija neatkarību atjaunoja tikai 1990.gada 4.maijā, ko ar Konstitucionālo likumu nostiprināja 1991.gada 21.augustā.