#Orion launched at 7:05am ET/12:05 UTC. Orion will orbit Earth twice, reaching a peak altitude of 3,600 miles. pic.twitter.com/6Vqcab9SnT
— NASA (@NASA) December 5, 2014
Šoreiz viss notika kā plānots - Orion pacēlās plkst.14:05 pēc Latvijas laika pacēlās no Keipkanaveralas Kenedija kosmosa centra Floridā, kas 30 gadus tika izmantots ASV atspoļkuģu Shuttle programmai, bet pirms tam no tā pacēlās iepriekšējās paaudzes kosmosa kuģi Apollo.
NASA tiešraide:
Broadcast live streaming video on Ustream
ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA) kosmosa kuģi Orion izstrādājusi, lai piepildītu seno ieceri nogādāt cilvēku uz Marsa.
Jauno kosmosa kuģi izplatījumā nogādās nesējraķete Delta IV Heavy, un pēc pacelšanās kosmosā Orion dosies uz Zemes orbītu 5900 kilometru augstumā, lai divas reizes pa to apriņķotu mūsu planētu.
Šoreiz 4,5 stundas ilgajā izmēģinājuma lidojumā Orion dosies vēl bez apkalpes, taču turpmāk plānots, ka tas varēs izplatījumā nogādāt sešus cilvēkus, nonākot līdz šim vēl nesasniegtā attālumā no Zemes.
"Šis ir nākamais solis mūsu ceļojumā uz Marsu, un tas ir plats," uzsvēris NASA pilotējamo lidojumu programmas pārstāvis Viljams Gerstenmaiers.
NASA iecere ir šī gadsimta trešajā desmitgadē vispirms nogādāt cilvēku uz viena no asteroīdiem, bet pēc tam uz Marsa.
Kamēr NASA koncentrējusies uz Marsa misiju, apkalpes nogādāšanu uz Starptautisko kosmosa staciju (SKS) tā atstājusi Krievijas ziņā, bet kravu transportēšana uz SKS uzticēta ASV privātuzņēmumiem.
Orion vairāk līdzinās tai kosmosa kuģu paaudzei, kas nogādāja cilvēku uz Mēness, nekā vēlākajiem atspoļkuģiem, kuru flote tika norakstīta 2011.gadā.
Tomēr jaunais kosmosa kuģis ir lielāks nekā Apollo. Kamēr Apollo diametrs bija 3,2 metri, Orion apkārtmērs ir pieci metri. Lai gan Shuttle kuģi bija vēl lielāki, tie nekad nepameta Zemes orbītu, dodoties tālāk izplatījumā.
Atšķirībā no Apollo Orion iecerēts kā vairākkārt izmantojams kosmosa kuģis.
Pievienotas pirmās trīs rindkopas