Panākto progresu gan aizēnojis izpildīto nāvessodu skaita pieaugums Saūda Arābijā un Irākā un tas, ka vairākas valstis – Ķīna, Ziemeļkoreja, Vjetnama un Irāna – informāciju par izpildīto nāvessodu skaitu neatklāj vai atklāj tikai daļēji. Lai gan tiek uzskatīts, ka Ķīna ir līdere izpildīto nāvessodu skaita ziņā, kas sniedzas tūkstošos katru gadu.
Mazinās gadu pēc gada
AI konstatē, ka pērn reģistrēta 657 nāvessodu izpilde pasaulē, kas ir par 5% mazāk nekā 2018. gadā (690). Tas apstiprina globālo tendenci katru gadu samazināties izpildīto nāvessodu skaitam kopš 2015. gada, kad tas sasniedza 1634.
Lielākoties tas saistīts ar to, ka salīdzinājumā ar gadu iepriekš mazāk nāvessodu izpildīja Japāna (samazinājums no 15 uz trim), Singapūra (no 13 uz četriem) un Ēģipte (no 43 uz 32). Oficiāli neviens nāvessods pirmo reizi kopš 2010. gada netika izpildīts Afganistānā.
Skaita samazinājums tika reģistrēts Taivānā, Taizemē. Savukārt, piemēram, Kazahstāna, Krievija, Tadžikistāna, Malaizija un Gambija turpināja ievērot oficiālo moratoriju nāvessodu izpildei.
Lai gan neviena valsts pērn nav likumdošanā oficiāli atteikusies no nāvessoda, palielinājies to valstu skaits, kur pastiprinājušās aktivitātes ceļā uz to. Zemsahāras Āfrikā vairākas valstis spērušas soļus nāvessoda atcelšanas virzienā, to skaitā Centrālāfrikas Republika, Ekvatoriālā Gvineja, Gambija, Kenija, Zimbabve.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 22. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Fogts