Pasargāja no HIV
He Dzjaņkui nedēļas sākumā paziņoja, ka pirms dažām nedēļām pasaulē ir nākušas dvīņu meitenītes, kurām ir izmainīts DNS, lai novērstu viņu inficēšanos ar AIDS izraisošo cilvēka imūndeficīta vīrusu (HIV). Māsiņu tēvs bija HIV pozitīvs. Zinātnieks apgalvo, ka ir izmantojis gēnu rediģēšanas metodi CRISPR, lai no dvīnīšu embrijiem izņemtu gēnu CCR5, kas ļauj HIV iekļūt imūnsistēmas šūnās un inficēt tās.
Viņš sacīja, ka māsiņas ir piedzimušas "pilnīgi normālas un veselas", piebilstot, ka ir iecerējis novērot dvīņu attīstību nākamos 18 gadus, vēsta BBC. He Dzjaņkui arī atklāja, ka vēl viena sieviete gaidot bērniņu, kura embrijam arī ir izmainīts DNS. Kopumā viņa slepenībā veiktajā eksperimentā brīvprātīgi esot piedalījušies astoņi pāri, un visos gadījumos potenciālie tēvi bijuši HIV pozitīvi. Par zinātnieka veikto pētījumu nav zinājusi viņa darbavieta, un viņš pats esot sedzis tā izmaksas.
Tikai 2012. gadā atklātā CRISPR dod iespēju zinātniekiem veikt precīzākas izmaiņas DNS ievērojami vienkāršāk nekā citas gēnu rediģēšanas metodes. Tā ir arī daudz lētāka par citām metodēm. Gēnu rediģēšana potenciāli var palīdzēt ārstēt un novērst pārmantojamas slimības, izdzēšot vai izmainot problemātisku ģenētisko kodu embrijos.
Tajā pašā laikā zinātnieki bažījas, ka iejaukšanās embrija genomā var nodarīt kaitējumu ne tikai attiecīgajam indivīdam, bet arī viņa iespējamiem pēctečiem, kuri pārmantos rediģētos gēnus.
Izskan arī pieņēmumi, ka gēnu rediģēšana novedīs pie "bērnu dizainēšanas", kad vecāki pieprasīs izmainīt DNS vēl nepiedzimušajai atvasei, lai ietekmētu, piemēram, bērna acu krāsu, ķermeņa garumu un pat intelektu.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 29. novembra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt
trusis nejaukais
Ha!
r