ASV bāzētā neatkarīgā bezpeļņas pētnieciskā organizācija Center for International Policy (Starptautiskās politikas centrs – CIP) pagājušajā nedēļā publiskotajā pētījumā secinājusi, ka laikā no 2015. līdz 2019. gadam ap trim ceturtdaļām reģionā ievesto ieroču ir eksportēti no Rietumu demokrātiskajām valstīm. Visvairāk – 48% – no ASV.
Uzkurina konfliktus
CIP uzsver, ka rietumvalstis bieži vien attaisno ieroču eksportu uz konfliktu reģioniem kā ''rīku stabilitātei, alianšu nostiprināšanai, veidu, kā pretdarboties Irānas ietekmei, vai plašākā mērā – rīku varas līdzsvara izveidošanai, kas konfliktu attīstību padara par mazāk iespējamu''.
Taču viens no pētījuma autoriem, CIP Ieroču un drošības projekta vadītājs Viljams Hartungs, uzskata, ka kājnieku un vieglie ieroči un militārā palīdzība lielākoties paildzina konfliktus, savukārt lielo ieroču sistēmu piegādes veicinājušas plašu postījumu izdarīšanu reģionā.
''Bombardēšana no gaisa un tālšāvējartilērijas izmantošana vainojama desmitiem tūkstošu civiliedzīvotāju nāvē tieši un vēl simtiem tūkstošu nāvē netieši, ja ņem vērā sabombardēto cilvēku dzīvei svarīgo infrastruktūru,'' Hartunga secināto citē Deutsche Welle.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 28. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!